Nasz Wielki Jubileusz

„Ziarno zasiane przyniesie plon obfity…”

W piątek 24 maja niemalże cała społeczność Ząbek poruszona była wielkim jubileuszem jaki przeżywała pierwsza szkoła w powiecie wołomińskim - Szkoła Podstawowa Nr 1.

Od rana tłumy ludzi kierowały się do kościoła Św. Trójcy na uroczystą Mszę Św. koncelebrowaną, której przewodniczył ksiądz biskup Marek Solarczyk.  Niezwykły charakter temu wydarzeniu nadali swoją obecnością księża: Adam Kostrzewa, Mirosław Jaworski - absolwenci naszej szkoły.

Dalszy ciąg uroczystości przeniósł się przed budynek szkoły. Nasi absolwenci Aleksandra Gładysiak i Kamil Augustyniak, przyjmując rolę konferansjerów wprowadzili nas w świętowanie 150 rocznicy powstania szkoły.

Następnie Pani Dyrektor Agnieszka Piskorek wraz z przewodniczącą SU Zuzanną Około-Kułak, w obecności zebranych gości, uczniów i rodziców odsłoniły pamiątkową tablicę, którą poświecił ksiądz biskup Marek Solarczyk.

Dalsza część uroczystości przebiegała na terenie placówki. Słowa powitania skierowała do przybyłych Pani Dyrektor.

W czasie uroczystości nasza szkoła została wyróżniona medalem Pro Masovia – Za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego przez marszałka pana Adama Struzika, którego reprezentował pan Tomasz Waźbiński – zastępca Dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Zaproszeni na uroczystość goście składali życzenia i gratulacje na ręce Pani Dyrektor. Wśród wielu upominków jakie otrzymaliśmy w tym dniu, znalazł się pamiątkowy dąb, który przekazał szkole pan Paweł Poboży - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół i Placówek Edukacyjno-Wychowawczych Miasta Ząbki.

Następnie przyjaciele szkoły otrzymali z rąk Pani Dyrektor pamiątkowe tarcze szkolne.

Kolejnym punktem uroczystości było przedstawienie historii naszej szkoły przez absolwentów: Klaudię Stolarską i Pana Mariusza Poślada, ilustrowaną zdjęciami z archiwum szkolnego.

Na koniec nieco zmęczeni, ale dumni i wzruszeni obejrzeliśmy przedstawienie o wielkim siewcy, który już 150 lat sieje w Ząbkach ziarna miłości, radości, dobroci, prawdy, szacunku i wielu innych wartości. W rolę siewcy wcielił się nasz absolwent - Adam Niewiadomski.

Przedstawienie  było głębokie, wzruszające i prawdziwe. A dowodem na tę prawdę, na zebrany plon byli nasi wspaniali absolwenci, którzy wzięli udział w tym wielkim jubileuszowym spektaklu teatralnym.

Bardzo dziękujemy wszystkim występującym: dzieciom, młodzieży i dorosłym za ich udział i obecność, bo to właśnie dzięki Nim w oczach widzów zobaczyliśmy łzy wzruszenia.

Ewa Stolarska

Obchodom jubileuszowym patronowali Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecki Kurator Oświaty, Jacek Sasin - Poseł na Sejm RP, Starosta Wołomiński oraz Burmistrz Miasta Ząbki.