Laboratoria Przyszłości w SP1

Laboratoria to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz przedmioty przyrodnicze, chemia, fizyka i matematyka).
      W ramach programu nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 204 300 zł. Zakupione zostało wyposażenie potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, poznawczych oraz umiejętności samodzielnego działania w strefach technicznych i technologicznych. Nasi uczniowie mają szanse doświadczać rozwoju konstruktywnego myślenia, zdolności myślenia matematycznego i analitycznego. Będą mieli możliwość zdobyć umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.  Poznają sposoby obróbki drewna, metalu, pracy z tworzywami sztucznymi. Nabędą umiejętności szycia, jak również podstaw gotowania, pieczenia i smażenia. Dzięki zajęciom w ramach Laboratorium będą doskonalone umiejętności zachowania się przy stole oraz warsztacie pracy.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Zakupiony sprzęt to między innymi:

• drukarki 3D,
  • zestawy okularów VR ,
  • aparat fotograficzny,
  • mikrofon kierunkowy,
  • statywy,
  • lampa do oświetlenia,
  • zestawy do zajęć technicznych do: haftowania, szycia, majsterkowania,
  • wyposażenie szafy do przechowywania sprzętów technicznych: młotki, dłuta, miarki, śrubokręty, imadła,
  • sprzęt gospodarstwa domowego: lodówka, maszyna do szycia, kuchenka z płytą indukcyjną, opiekacz do kanapek, robot wielofunkcyjny, żelazko, deska do prasowania.