Wizyta uczniów z Polskiej Szkoły Forum im. Marii Konopnickiej w Mostoles w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W dniach 12 – 15 października 2018r. Nasza szkoła gościła delegację z Polskiej Szkoły Forum im. Marii Konopnickiej w Mostoles w Hiszpanii. W trakcie pobytu w Polsce uczniowie wraz z nauczycielami brali udział w różnych zajęciach oraz zwiedzali Warszawę. Wszystko to w ramach wymiany partnerskiej między szkołami.

12 października w godzinach wieczornych powitaliśmy Nauczycieli i uczniów z Hiszpanii na lotnisku w Modlinie.

Następnego dnia Gości z Hiszpanii na stacji PKP Ząbki, delegacja uczniów SP nr 1 powitała transparentem - „Witamy w Ząbkach!”. Wspólnie udaliśmy się do szkoły, gdzie Pani Dyrektor Agnieszka Piskorek oficjalnie przywitała wszystkich zebranych.

Po wspólnych rozmowach zapoznawczych, dzieci podzielone na 3 grupy udały się do szkolnego „escape room’u”, gdzie rywalizowały w grze „KOD do NIEPODLEGŁOŚCI”. Kolejne zadania, które rozwiązywali uczniowie, dotyczyły zagadnień związanych z dążeniem Polski do Niepodległości - począwszy od czasów zaborów aż do 11 listopada 1918r. Wiele zadań opatrzonych było wskazówkami – kodami QR, które należało zeskanować za pomocą aplikacji na telefonie komórkowym. Uczniowie musieli m.in. wspólnie rozwiązać zagadkę, uzupełnić teksty, podpisać dzieła malarskie, wykonać plakat, odnaleźć książkę, odczytać hasło z pomocą świeczki a nawet zagrać melodię na dzwonkach (cymbałkach) i odgadnąć jej melodię. Przy tym wszystkim liczyła się wiedza, logika, umiejętność współpracy. Zwycięski zespół w nagrodę rozbił piniatę, której zawartości wystarczyło dla wszystkich.

Kolejnym punktem programu po zmaganiach w „pokoju zagadek” było rozwiązywanie testu dotyczącego historii Polski sporządzonego z użyciem aplikacji Kahoot!

Po obiedzie wszyscy obejrzeli układ taneczny przygotowany przez uczennice z klasy ósmej i przeszli do sali muzycznej, gdzie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Było to bardzo miłe i wzruszające przeżycie – uczniowie naszej szkoły śpiewali i grali na instrumentach. Pieśni patriotyczne wzbudzają w nas – Polakach poczucie jedności narodowej, wspólnoty oraz wzruszają. Szczególnie ważne było to dla uczniów i nauczycieli z Mostoles – mogli poczuć moc polskiej pieśni patriotycznej i narodowej. Wspomnienia o kraju ojczystym, tradycjach i zwyczajach wywołały uśmiech ale i łzy.

Na zakończenie pobytu w szkole Pani Dyrektor uhonorowała wszystkich uczniów pamiątkowymi medalami oraz złożyła podziękowania na ręce Pani Beaty Grzech - Dyrektora Polskiej Szkoły Forum im. Marii Konopnickiej. Popołudniem nasi Goście relaksowali się w kinie, skąd wrócili do miejsca noclegowego.

Niedziela - 14 października poświęcona była na zwiedzanie Warszawy. Przed południem wraz z delegacją uczniów i nauczycieli naszej szkoły, Goście odwiedzili Pałac na Wyspie oraz spacerowali po parku w Łazienkach Królewskich. Kolejnym punktem wycieczki była Starówka z kolumną Zygmunta, Zamkiem Królewskim, Pomnikiem Małego Powstańca oraz Pomnikiem Syrenki i Barbakanem - których historię poznali uczestnicy wycieczki. Ze Starego Miasta wszyscy przejechali do Muzeum Powstania Warszawskiego. Było to wyjątkowe miejsce na trasie wycieczki, przypominające o bohaterstwie, odwadze i ludzkich dramatach, rozgrywających się podczas 63 dni powstania. Po zwiedzaniu muzeum, wszyscy udali się jeszcze pod Pałac Prezydencki oraz na Grób Nieznanego Żołnierza.

Było to wyjątkowe spotkanie, które na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Wierzymy też, że nie było ono ostatnim…

KP, RB

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu Rodzina Polonijna. Stroną umowy z MEN jest Fundacja Bliżej Polski, zaś szkoły z Polski i Hiszpanii są beneficjentami projektu.