„Na ludowo” w świetlicy

Miniony tydzień w świetlicy przebiegał pod hasłem: Festiwal muzyki i tańca. Dzieci poznawały czym są taniec i muzyka w różnych ich odmianach.

Między innymi dzieci miały okazję poznać polską muzykę ludową i taniec, które stanowią część naszej kultury narodowej. Poznawały regiony etnograficzne Polski oraz związane z nimi stroje ludowe. Dzieci miały okazję zobaczyć oryginalny dziewczęcy strój świętokrzyski, poznać jego elementy a dziewczynki mogły go przymierzyć. Porównywaliśmy damskie i męskie stroje ludowe z okolic Łowicza i rejonu Gór Świętokrzyskich. Analizowaliśmy ich elementy i kolorystykę, dzieci wykonały prace plastyczne.
Następnie dzieci obejrzały fragment występu Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze i posłuchały polskich piosenek ludowych. Nauczyły się śpiewać „Czerwone jabłuszko” oraz „Kukułeczkę” oraz poznały i zatańczyły polski taniec ludowy – kujawiak.

K. Imiołek