Szkoła Podstawowa nr 1 im. generała Franciszka Kleeberga w Ząbkach

Szkoła Podstawowa nr 1 im. generała Franciszka Kleeberga w Ząbkach

Nasz facebook 

godlo_polski
05-091 Ząbki ul. Piłsudskiego 35
Tel: (22) 781-61-93
e-mail: sekretariat@sp1zabki.pl

Stop cyberprzemocy!

Dnia 14.02.2013 r. do naszej szkoły przyjechała policjantka, kom. Wioletta Zychnowska, aby porozmawiać z nami o cyberprzemocy. W kilku zorganizowanych tego dnia spotkaniach wzięły udział klasy IV-VI.

 

Na początku pani komisarz zachęciła nas do udziału w konkursie „Policjanci są wśród nas”. Następnie spytała, kto z obecnych korzysta na co dzień z Internetu. Nietrudno się domyślić, że odpowiedzią był las rąk – podnieśli je niemal wszyscy. 

 

Następnie policjantka przeprowadziła z nami rozmowę na temat zagrożeń czyhających na nas w Sieci. Wyjaśniła, które czyny są karalne, czego nie powinniśmy lub nawet nie możemy robić jako użytkownicy Internetu. Ostrzegała nas przy tym, mówiąc: „Pamiętajcie, że nikt w Sieci nie jest anonimowy. Policjanci też umieją korzystać z komputerów!”. Tłumaczyła, że każdy, kto dopuszcza się cyberprzemocy, staje się przestępcą. Łatwo ustalić IP komputera, z którego ktoś wysyłał np. obraźliwy post. Toteż nawet jeśli logujemy się na rozmaitych forach jako goście, zostawiamy po sobie ślad, który bez trudu można wytropić. Komisarz Zychnowska kilkakrotnie podkreślała fakt, że przestępstwa w wirtualnym świecie są jedynie pozornie anonimowe, dlatego ci, którzy się ich dopuszczają (choćby tylko dla zabawy), nie mogą czuć się bezkarni.

 

Pani Wioletta wyznała, że ze względu na bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny nigdy nie miała i nie zamierza mieć konta na portalu społecznościowym takim jak Nasza Klasa czy Facebook. Dodała jednak, że jeśli my chcemy posiadać takie konto, musimy być bardzo ostrożni.  W Internecie nie wolno podawać swojego adresu i danych kontaktowych. Pani komisarz przypomniała nam, że w wirtualnym świecie powinniśmy używać tzw. „pseudonimu artystycznego” – wymyślonego nicku, który nie zdradza naszego imienia czy wieku.

               

Kolejnym punktem spotkania były filmy edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Dziecko bezpieczne w sieci” przez fundację Dzieci Niczyje oraz organizację Helpline. Filmy przedstawiały historie kilkorga dzieci, które borykały się z „Internetowymi problemami”. Te ciekawe animowane opowiastki w czytelny sposób pokazywały, jak sobie radzić z takimi problemami.

               

Na jednym z nich chłopiec o imieniu Piotrek był wyśmiewany w szkole z powodu kompromitujących go zdjęć i nagrań, które znalazły się w Sieci bez jego zgody. Piotrek spokojnie porozmawiał z kolegą, który to zrobił, powiedział mu, że czuje się skrzywdzony, ośmieszony i poniżony. Powiedział też o wszystkim rodzicom i dyrektorce szkoły. Dzięki temu wszystko dobrze się skończyło. Sprawca bezmyślnej przemocy nie pozostał bezkarny.

               

Dzięki obejrzanym filmom i rozmowie z komisarz Wiolettą Zychnowską uświadomiliśmy sobie, jakie niebezpieczeństwa czają się w Sieci. Jednocześnie zrozumieliśmy, jak łatwo kogoś skrzywdzić , a tym samym stać się cyberprzestępcą. Przecież na każdym kroku ktoś jest w Internecie ośmieszany, obrażany. Przeróżne zdjęcia i filmy są publikowane bez zgody osób, które się na nich znajdują. Takie czyny są karalne - nikt nie ma prawa w krzywdzić drugiego człowieka! Nawet jedno ośmieszające zdjęcie czy złośliwy komentarz wrzucony do Sieci może mieć poważne konsekwencje, takie jak ucieczka z domu, a nawet próba samobójcza szykanowanej osoby.

 

Komisarz Zychnowska mówiła także o innych zagrożeniach internetowych, które czyhają na dzieci. Podkreślała, że z Internetu korzysta mnóstwo niebezpiecznych ludzi, którzy w Sieci udają miłych, atrakcyjnych nastolatków.  Dlatego nigdy nie wolno umawiać się w realu z osobą, którą znamy jedynie z Sieci.

Podczas spotkania z policjantką dowiedzieliśmy się, co powinniśmy zrobić, gdy czujemy się ofiarą jakiejkolwiek f

ormy cyberprzemocy. Przede wszystkim należy opowiedzenie o całym zajściu osobie dorosłej, do której mamy zaufanie, np. rodzicom, wychowawcy lub pedagogowi szkolnemu. W jednym z filmików podano również kontakt do organizacji Helpline, która zajmuje się pomocą dzieciom i młodzieży w tego typu sprawach:  helpline.org.pl (bzpłatny telefon Helpline: 800 100 100).

 

Sądzę, że po tym spotkaniu nikt nie zrezygnuje z korzystania z Internetu, ponieważ jest on bardzo przydatny w codziennym życiu, jednak z pewnością wszyscy będą ostrożniejsi.

               

Uważam, że było to udane i bardzo pouczające spotkanie.

Patrycja Szymczak, kl. 6b

Koło Dziennikarskie