Kleeberg odszedł, Kleeberczycy pozostali

13 grudnia złożył nam wizytę wyjątkowy gość – podpułkownik Zbigniew Makowiecki, Kleeberczyk. Spotkanie z żołnierzem gen. F. Kleeberga odbyło się w bibliotece szkolnej, specjalnie na tę okazję przyozdobionej pracami plastycznymi uczniów oraz albumami ukazującymi postać naszego Patrona.

W tym szczególnym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie z Samorządu Uczniowskiego, chór szkolny oraz przedstawiciele szkolnych kół przedmiotowych - historycznego i dziennikarskiego.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 11.30 uroczystym powitaniem. Uczeń klasy 6c – Dominik Bachert – odczytał jedną stronę z pamiątkowego albumu, który następnie został przekazany naszemu gościowi jako dowód naszej pamięci i wdzięczności. Tę wyjątkową chwilę podkreśliły także podarowane podpułkownikowi kwiaty oraz zaśpiewane wspólnie z chórem pieśni patriotyczne. Repertuar muzyczny został tak pomyślany, by przypomnieć uczniom, jak ważna jest pamięć o tych, którzy narażali i tracili życie dla Ojczyzny.

Po uroczystym powitaniu gościa odbyła się projekcja filmu o gen. F. Kleebergu. Po tym ciekawym seansie historycznym pani Marta Gołaszewska, główna organizatorka spotkania, wręczyła podpułkownikowi Makowieckiemu płytę z filmem.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej, przeplatane pieśniami chóru.

Kolejnym punktem spotkania była rozmowa z podpułkownikiem Makowieckim. Uczniowie z koła historycznego i dziennikarskiego zadawali naszemu gościowi pytania dotyczące jego wojennych losów oraz związane z postacią naszego Patrona. Podpułkownik Makowiecki opowiadał barwnie i ciekawie, dzięki czemu każdy z nas mógł poczuć się tak, jakby sam również był uczestnikiem opisywanych wydarzeń. Wszyscy w ciszy i z uwagą wsłuchiwali się w słowa żołnierza z SGO Polesie. Dowiedzieliśmy się wielu szczegółów, których nie wyczytalibyśmy z książek. Naprawdę poczuliśmy atmosferę tamtych trudnych dni.

Spotkanie z Kleeberczykiem minęło zaskakująco szybko, choć trwało dwie godziny. Nikomu czas się nie dłużył.

Uczucia wzruszenia i podziwu, które towarzyszyły nam przez cały czas tej wyjątkowej wizyty, na długo pozostaną w naszych sercach.

Patrycja Szymczak kl. 6b

Alicja Trych kl. 6b