W MITYCZNYM ŚWIECIE BOGÓW

Uczniowie klas 6a i 5c zaprosili swoich kolegów i koleżanki z klas piątych na Olimp, do świata bogów, pięknych i nieśmiertelnych.

Zaprezentowali mity „Jabłko dla najpiękniejszej” i „Demeter i Kora”. Pierwszy z nich przygotowali uczniowie klasy 6a.

Była sobie góra otulona mgłą, smagana wiatrem, na której odbywało się wesele księcia Peleusa i boginki morskiej Tetydy. Stoły uginały się od nektaru i ambrozji, a boginie Hera, Atena i Afrodyta domagały się od Zeusa rozstrzygnięcia sporu, której należy się jabłko z napisem „dla najpiekniejszej”.

Zastanówmy się, co by było gdyby (...).Gdybyśmy mogli zmienić bieg historii, życia, wydarzeń...? Wszyscy znamy historię pewnego jabłka i wyboru miss Olimpu.

Co by było, gdyby Parys miał trzy jabłka zamiast jednego, czy wtedy nie doszłoby do trwającej 10 lat wojny trojańskiej, w której zginęło wielu dzielnych wojowników. Tego, jednak nie dowiemy się nigdy.

Drugi z mitów „Demetr i Kora ”przedstawiony przez uczniów klasy 5c, opowiada o rozpaczy matki Demeter, która opłakuje porwanie swojej jedynej córki Kory, przez Hermesa do królestwa umarłych (Hadesu). A jednocześnie pozwala nam poznać moc przebaczenia, gdy Demeter zdjęła klątwę z Ziemi odzyskawszy swoją córkę.

Świat mitów pełen jest zagadek, fantastycznych historii, dziwnych stworów i wspaniałych bohaterów, jednym słowem uczy, bawi i wychowuje. Warto poznać inne, do czego bardzo zachęcam.

R. Boryka Kwapisz