Święto Niepodległości w naszej szkole

Dnia 13 listopada w naszej szkole obchodzone było Święto Niepodległości.

W tym dniu wymagany był strój galowy. Uczniowie klasy 6s, chór i panie nauczycielki: p..Marta Gołaszewska, p..Mariola Zboina i p..Małgorzata Kujawska, przygotowały z tej okazji przedstawienie. Przed wejściem na salę gimnastyczną widzowie otrzymali „bileciki”, zrobione przez uczniów. W środku zamieszczone były sentencje związane z naszą ojczyzną.

Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor naszej szkoły, która powiedziała kilka zdań o rocznicy, którą obchodziliśmy w niedzielę. Następnie Piotr Malinowski zaśpiewał piosenkę pt.: „Biały krzyż” zespołu Czerwone Gitary. Podczas przedstawienia wypowiedzi aktorów przeplatane były pieśniami patriotycznymi, takimi jak: „Piechota”, „Przybyli ułani pod okienko”, „O mój rozmarynie” i „Rota”. Można było także usłyszeć wiersz Tadeusza Różewicza „Oblicze Ojczyzny” i Antoniego Słonimskiego „Polska”.

Pod koniec inscenizacji jedna z aktorek wbiegła na scenę z okrzykiem: „Cieszmy się, że żyjemy w wolnym kraju!!!”. Po tych słowach wypuściła biało – czerwone balony w powietrze, które symbolizowały wolność. W tym momencie powstał na sali harmider. Uczniowie rzucili się na balony, ponieważ każdy chciał mieć pamiątkę z przedstawienia. Na zakończenie aktorzy ukłonili się, a publiczność nagrodziła ich gorącymi brawami.

Spektakl ten przypomniał nam, że wielu ludzi oddało życie, abyśmy mogli żyć w niepodległym kraju. My, młodzi Polacy i obywatele nieistniejącego przez 123 lata państwa, powinniśmy być dumni z historii naszego kraju. Mamy nadzieję, że przedstawienie to na długo pozostanie w pamięci widzów.

Aleksandra Rusińska

Łucja Mysiorska