Witajcie w świecie książki czyli pasowanie na czytelnika

W ostatnim tygodniu października uczniowie klas I zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Celem uroczystości było zachęcenie ich do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Pierwszoklasiści zostali zapoznani z regulaminem, księgozbiorem i sposobem wypożyczania. Dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i  jakie korzyści płyną z ich czytania. Następnie odgadywali zagadki sprawdzające znajomość bohaterów bajek, baśni i wierszy. Potem uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Na zakończenie przyszedł czas na wypożyczenie pierwszej książki.  W tym momencie radość nowych czytelników była największa. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozwijał w sobie potrzebę czytania.

Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko dostało Wyprawkę Czytelniczą, którą otrzymaliśmy w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. To największy tego typu projekt w Europie, realizowany od 2017 roku przez Instytut Książki, mający na celu promocję wspólnego, rodzinnego czytania.

Wyprawka zawiera m.in. książkę „Pierwsze abecadło”. Jest to antologia tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców. Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści znaleźli broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także „Kreatywny alfabet”, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Zapraszamy do biblioteki!