Wyjazd na uroczystości 81 rocznicy bitwy pod Kockiem

W dniu 4 października 2020 r. delegacja uczniów uczestniczyła  w uroczystościach upamiętniających 81 rocznicę bitwy pod Kockiem.
Podczas ostatniej bitwy z 1939r. oddziałami Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” dowodził Gen. Franciszek Kleeberg – patron Naszej szkoły.

Gen. Kleeberg był doświadczonym żołnierzem i dowódcą, co udowodnił swoimi decyzjami. Jego oddział jako ostatni musiał poddać się w czasie II Wojny Światowej. Musiał, mimo zwycięstwa w bitwie z Niemcami pod Kockiem. Przewaga w kraju niemieckich i rosyjskich wojsk była już zbyt duża, a amunicja i zaopatrzenie kończyły się. Generał w tej sytuacji postanowił nie narażać swoich żołnierzy i poddał się.

Na miejscowym cmentarzu oddaliśmy hołd naszemu patronowi oraz poległym żołnierzom, kładąc kwiaty na ich mogiłach. Uczestniczyliśmy we Mszy świętej. Następnie braliśmy udział w uroczystości nadania Sztandaru Wojskowego dla 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. Wzięliśmy również udział w pikniku zorganizowanym dla mieszkańców i przybyłych gości, na którym mogliśmy podziwiać sprzęt wojskowy.

Była to ciekawa wycieczka. Uważam, że wszyscy uczniowie naszej szkoły powinni zagłębić się w historię patrona i chociaż raz odbyć podróż w miejsca pamięci o wybitnym Gen. Franciszku Kleebergu.

Maja Czapska
Oliwia  Dudzińska