Tajemnice współczesnego kina

21 kwietnia klasy 4a, 4c, 5b, 5d, 6b, 6s, uczestniczyły w warsztatach filmowych zorganizowanych w Domu Kultury „Świt”.

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak powstaje dzieło filmowe. Dowiedzieli się kim jest: reżyser, aktor , scenarzysta, choreograf, charakteryzator czy statysta. Poznali podstawowe pojęcia związane z filmem: kadr, klaps, plenery, efekty specjalne. Szczegółowo omówione zostały rodzaje planów filmowych – amerykański, detal, ogólny, pełny, półzbliżenie, zbliżenie.

Uczniowie zobaczyli jak z pomocą najnowocześniejszej technologii powstają scenografie, charakteryzacja bohaterów, efekty specjalne. Ciekawostką i zaskoczeniem dla uczniów była informacja, że w Polsce, pod Krakowem znajduje się Alvernia Studios VFX Department gotowy do realizacji każdego tego rodzaju zadania. Pracujący tam zespół złożony jest z doświadczonego nadzoru, artystów i programistów z wieloletnim doświadczeniem może wprowadzić w życie najtrudniejsze projekty i scenariusze. Mając do dyspozycji: halę z olbrzymim blue screenem, motion capture i motion control, mogą w pełni panować nad planem zdjęciowym realnym i wirtualnym, wykreować dowolny świat i idealnie zgrać go z klasycznym materiałem zdjęciowym lub w stereoskopii. Na zakończenie wszyscy obejrzeli film.

wychowawcy