75. rocznica śmierci gen. Franciszka Kleeberga

„To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci.”

75. rocznica śmierci gen. Franciszka Kleeberga
- patrona Szkoły Podstawowej
nr 1 w Ząbkach

W dniu 15.04.2016r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Ząbkach odbył się apel ku czci naszego patrona
- gen. Franciszka Kleeberga. Apel upamiętniał 75. rocznicę śmierci generała. Część przedstawienia zrealizowano w formie wywiadu. W radiu Historia pojawił się patron odgrywany przez ucznia klasy VI s- Maksymiliana Studziennego,a w roli dziennikarki wystąpiła uczennica tej samej klasy- Katarzyna Nerkowska .

W przeprowadzonej rozmowie generał opowiadał o swoim życiu prywatnym i zawodowym. W trakcie wspomnień na scenie pojawiły się ważne dla patrona osoby np. jego matka, żona Wanda Paszkowska i syn Zbigniew oraz oddział dzielnych Kleeberczyków. Całość dopełniła piosenka Michała Szpaka „Jesteś bohaterem” w wykonaniu uczennicy klasy VI b- Julii Karpińskiej.

Na zakończenie uczniowie otrzymali następujące przesłanie:

„Reprezentujcie godnie naszą szkołę i pamiętajcie, że nasz szlak trzeba pokonywać piechotą, poświęcać czas i wkładać pracę, a wówczas ten marsz stanie się owocny. Sami będziecie z niego dumni, a rodzicom i nauczycielom sprawicie wiele radości”.

Pamiętajmy- gen. Franciszek Kleeberg urodził się 1 lutego 1888 roku w Tarnopolu, zmarł 5 kwietnia 1941 roku w niemieckim szpitalu wojskowym. Pochowano go na cmentarzu w Neustadt, lecz w 1969 r. jego prochy przeniesiono na cmentarz wojskowy w Kocku. 9 września 1939 roku wraz ze swoją Samodzielną Grupą Operacyjną” Polesie” stoczył ostatni bój w wojnie obronnej pod Kockiem. Pośmiertnie został mianowany generałem dywizji z dniem 1 stycznia 1943 roku.

autorzy: Katarzyna Nerkowska, Maksymilian Studzienny- uczniowie klasy VI s

Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach.