Teatroteka szkolna: zajęcia koła teatralnego

Projekt „Laboratorium legendy” w ramach programu Liderzy Teatroteki Szkolnej realizują również uczniowie należący do szkolnego koła teatralnego klas 4-6.

Zajęcia koła teatralnego prowadzone są w formie warsztatów, także poza szkołą, które zapoznają zainteresowanych teatrem uczniów z ćwiczeniami teatralnymi; mają na celu zachęcanie dzieci do działalności twórczej, pracy w grupie, rozwijania wyobraźni, przełamania lęków przed wypowiedziami czy występami na forum. Poprzez praktyczne działanie uczniowie poznają narzędzia teatralne, elementy składające się na widowisko teatralne.

Punktem wyjścia naszych warsztatów jest termin legenda – jednak na zajęciach teatralnych nie skupiamy się tylko na konkretnych, gotowych tekstach literackich a poszerzamy wiedzę ogólną i przede wszystkim poprzez działanie w grupie tworzymy coś własnego – pracując na własnych tekstach, gestach, dialogach, przyniesionych czy znalezionych rekwizytach. Poznane ćwiczenia, praca w grupie pozwala uczniom na poznanie siebie, własnych możliwości jak i lęków – które uczniowie starają się przełamać.

W ramach projektu, gościem na naszych zajęciach była p. Agata Pietrzyk -Sławińska – pedagog teatru. Na jej zaproszenie uczniowie należący do koła teatralnego pojechali do Muzeum Łazienki Królewskie, gdzie w Starej Oranżerii w Teatrze Stanisławowskim uczestniczyli w warsztatach teatralnych na scenie.

Zajęcia trwają, uczniowie nabierają nowych umiejętności, które na pewno przydadzą się w zaplanowanych przez koło teatralne działaniach.

K. Pasierb