Zielniki III c

W październiku uczniowie naszej klasy otrzymali zadanie przygotowania zielnika. Aby pracę tę dobrze wykonać należało ją rozłożyć w czasie i podzielić na kilka etapów.

Pierwszy etap polegał na zebraniu liści różnych rodzajów drzew i krzewów, roślin łąkowych czy ziół. Liście i trawy zbierać można było w dowolnym miejscu. Mógł to być las, park miejski, własny ogródek, sad owocowy itp.

W kolejnym etapie zebrane liście, zioła i trawy należało odpowiednio ususzyć. Jeśli zostały one włożone między kartki książki prostowały się i nabierały odpowiedniego kształtu. Dzięki temu w trzecim etapie pracy łatwo można było je nakleić na kartki papieru i umieścić np. w segregatorze.

Czwarty etap pracy nad zielnikiem polegał na opisaniu swoich zbiorów według ściśle określonych kryteriów: nazwa, rodzina, stanowisko i siedlisko. W ten sposób powstał piękny zielnik, w którym zasuszone liście i rośliny można było dodatkowo uporządkować według własnego pomysłu. Dla przykładu jeden z zielników został podzielony w następujący sposób: 1. drzewa iglaste i liściaste, 2. drzewa owocowe, 3. krzewy ozdobne i 4. rośliny łąkowe.

Przygotowanie zielnika dostarczyło uczniom dużo radości i - co bardziej istotne - pozwoliło poznać wiele gatunków roślin, dokładniej przyjrzeć się różnorodności panującej w świecie przyrody oraz dostrzec jej piękno.

Wykonana praca dała dużo satysfakcji. Z tego też względu samodzielne przygotowanie zielnika polecam wszystkim, którzy do tej pory tego jeszcze nie robili.

Krzysztof Lisicki z kl. IIIc