Dzień Jeża w świetlicy „Z innej bajki”

"Krótkie nóżki, długi ryjek, ostre kolce ciało kryją. Ach, cóż to za groźny zwierz? To jest jeż, malutki jeż.
Węszy noskiem w lewo, w prawo, to pod listkiem, to pod trawą, gdzie się kryje dobry łup, drepcze mały jeż – tup, tup.”

Jeże nawet nie wiedzą, że mają swoje święto. Nie wiedzą, że 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża, bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi. Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu najeżyć. Ale nie tylko najeżanie (niektórych również fryzura) łączy nas z jeżami. Te niezbyt duże kolczaste ssaki owadożerne często żyją w okolicy siedzib ludzkich, pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce.

Dzieci Poznały zwyczaje tego zwierzątka. Dowiedziały się, jakie są jego przysmaki, co robi jak się czegoś boi i jakie jest jego środowisko przyrodnicze. Odtąd wiedzą, że jest to zwierzę chronione. Oto jeże w wykonaniu Świetliczaków „Z innej Bajki”. Uśmiech

Anna Kołakowska
Anna Baranek