Europa w szkole - szkoła w Europie

20 lutego w Gimnazjum Nr 1 w Ząbkach odbył się finał konkursu pt. „Europa w szkole - szkoła w Europie".

Zanim dostaliśmy się do finału, musieliśmy pokonać trzy etapy konkursowe:

- etap I  - wykonanie przez klasę gazetki przedstawiającej wylosowaną krainę geograficzną Polski,
- etap II - przygotowanie przez klasę prezentacji multimedialnej przedstawiającej wydarzenie historyczne związane z wylosowanym krajem europejskim,
- etap III - finałowy - polegał na przedstawieniu tańca, piosenki, stroju  narodowego, elementu tradycji, sławnej osoby, tradycji kulinarnych wybranego kraju.
Do trzeciego etapu konkursu dostały się dwie klasy z naszej szkoły 6 E i 6 S.

Nasza klasa, po opieką pani Kasi Dzięcioł, przygotowała prezentację nt. Grecji, zaś klasa 6 E, pod opieką pani Marty Gołaszewskiej, na temat Niemiec.

Rano osoby z naszej klasy wraz z Panią Katarzyną Dzięcioł zebrały się pod szkołą, po czym ruszyliśmy do Gimnazjum. Tam zaczęły się ostatnie przygotowania i próby.

Po jakimś czasie poszliśmy do sali gimnastycznej, gdzie wszystko miało się odbyć. Zajęliśmy miejsca i czekaliśmy na początek. Następnie przedstawiono nam jury, w składzie: pani Zdzisława Jędrzejewska, pani Beata Salak, pan Paweł Poboży, pan Tomasz Kalata i Dyrektor Gimnazjum Nr 1 - pan Karol Małolepszy.

Potem przemawiał poseł RP, któremu uczniowie Gimnazjum zadawali różne pytania. W końcu wszystko się zaczęło.

Jako pierwsza występowała klasa 6 E. Gdy ich występ dobiegał końca, wszystkim mocno biły serca...

Aż w końcu usłyszeliśmy: A teraz wystąpi reprezentacja klasy sportowej Szkoły Podstawowej Nr 1. Każdy przerażony wyszedł na scenę, po czym Krzysiek zaczął omawiać flagę naszego kraju - Grecji i plakat... Po prezentacji zatańczyliśmy Zorbę, a na koniec zaprosiliśmy wszystkich na sałatkę grecką, którą rano przyrządziliśmy. Po występie dostaliśmy ogromne brawa. Później występowały inne szóste klasy, a na koniec klasy gimnazjalne.

Wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością na wyniki, a oto one:

• I miejsce zajęła klasa 6 C ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ząbkach za prezentację Francji,
  • II miejsce zajęła klasa 6 S ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ząbkach za przedstawienie Grecji,
  • III miejsce zajęła klasa 6 C ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkach za  program o Wielkiej Brytanii.

Bardzo się cieszymy z drugiego miejsca, ponieważ poziom rywalizacji był wysoki. Nigdy nie zapomnę tego dnia!

Amanda Rostek 6 S