21 lutego – Dzień Języka Ojczystego w bibliotece

Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., a obchodzony jest od 2000 r.  Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące.

Biblioteka przypomniała wszystkim uczniom o tym dniu dekoracją w szatni, pod tablicą patrona. Również w samej bibliotece na dzieci czekały atrakcje związane z tym świętem:

• wierszyki łamiące języki – do wylosowania i wypowiedzenia bez pomyłki oraz zająknięcia,
  • rebusy językowe – rozwiązania ich stanowiły słowa, których znaczenia można było sprawdzać w wyeksponowanych słownikach,
  • słodkości (inaczej łakocie – słowo pochodzi z jęz. prasłowiańskiego) – nagrody za dobrze wykonane zadania,
  • wystawa słowników języka polskiego,
  • poszukiwanie w słownikach nieznanych słów, poznawanie znaczeń trudnych wyrazów,
  • okolicznościowa gazetka.

Uczniowie z zainteresowaniem i radością uczestniczyli we wszystkich atrakcjach wspierających pogłębianie znajomości języka polskiego oraz kultywowanie polskiej tradycji i wartości języka polskiego jako języka ojczystego.

Pamiętajmy, że dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.