OBCHODY 1050 ROCZNICY CHRZTU POLSKI W NASZEJ SZKOLE

W tym roku obchodzimy 1050 rocznicę Chrztu Polski. Centralne obchody rocznicy zostały zainaugurowane 14 kwietnia w Gnieźnie.
Z tej okazji w naszej szkole 11 maja odbył się apel, który ukazał okoliczności przyjęcia wiary chrześcijańskiej przez władcę Polan.

Uczniowie należący do Koła Teatralnego zabrali publiczność do legendarnych początków Państwa Polskiego, przypomnieli o pogańskich wierzeniach naszych przodków oraz pokazali zebranym jak mógł wyglądać chrzest Mieszka I – symbol przyjęcia chrześcijaństwa przez cały lud polski.
Obchodząc tę rocznicę należy pamiętać, że przyjęcie chrześcijaństwa przez Mieszka I w 966r. przyczyniło się do rozwoju kulturalnego naszego kraju i wzrostu znaczenia państwa w Europie.
Ten moment zdefiniował tożsamość Polski na stulecia. Otrzymaliśmy miejsce w cywilizowanej Europie. Ofiarowano nam nowy system wierzeń religijnych i moralnych. Wielkie znaczenie miało również to, że weszliśmy do trwającego już wtedy ponad 1500 lat kręgu kultury wysokiej (greckiej, rzymskiej i chrześcijańskiej) i mogliśmy z tego skarbca czerpać.
Późniejsze państwo polskie z ponad 1000-letnią historią przeżywało liczne wzloty ale i upadki. Dziś Rzeczpospolita Polska jest krajem demokratycznym a Polacy są również dumnymi obywatelami Unii Europejskiej. Należy pamiętać jednak o chrzcie Mieszka jako o wydarzeniu, które wprowadziło nas do cywilizacji chrześcijańskiej i świata zachodniego.

R. Boryka- Kwapisz
K. Pasierb