Projekt "Mała książka - wielki człowiek"

„Mała książka wielki człowiek,

który w niej odkryje skarb,

więc nie czekaj ruszaj w drogę

po przygodę,

a litery wskażą szlak”

Jak co roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniach czytelniczych odbywających się w ramach ogólnopolskiej akcji „Mała książka - wielki człowiek”. Projekt ten został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. To inicjatywa społeczna, która ma na celu upowszechnianie dostępu do książek dla dzieci i ich rodziców, rozbudzanie bliskości,  zachęcanie do wspólnego czytania, pobudzania wyobraźni, umysłu i serca.

W czasie spotkań pierwszaki zapoznawały się ze specjalnie im dedykowaną nową książką kampanii - „Wnuczka antykwariusza”. Jej autorką jest Justyna Bednarek – pisarka, którą gościliśmy w naszej szkole w maju 2022r. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały fragmentu „Wnuczki antykwariusza”. W nawiązaniu do treści książki odkrywały schowane w metalowych puszkach niespodzianki i tajemnicze rekwizyty. Obejrzały teledysk z piosenką promującą akcję, szybko nauczyły się i z radością śpiewały refren utworu. Opowiadały jak czytają ulubione książki z rodzicami, dziadkami albo rodzeństwem.

W tym przedświątecznym czasie nie mogło zabraknąć prezentów. W każdej pierwszej klasie nagrodzeni zostali najlepsi czytelnicy ostatniego miesiąca. Poza tym wszyscy dostali zakładki i naklejki. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały najważniejszy prezent - książkę „Wnuczka antykwariusza” i przewodnik „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” ze wskazówkami dla rodziców, jak rozbudzać w swoich pociechach miłość do czytania i książek.

Mamy nadzieję, że czytanie będzie prawdziwą przyjemnością i przerodzi się w niekończącą się pasję.

B.Malec