Narodowe Czytanie 2023 w naszej szkole

5 września uczestniczyliśmy w niezwykłym wydarzeniu. Nasza szkoła przystąpiła do kolejnej odsłony Narodowego Czytania. Zaproszenie na tę uroczystość przyjęła pani burmistrz Małgorzata Zyśk i wraz z naszymi paniami dyrektor oraz uczniami czytała fragmenty epopei.

Zapewne wiele osób zadawało sobie wcześniej pytanie: czy można w szkole podstawowej zmierzyć się z tak obszerną i momentami trudną książką, jaką jest “Nad Niemnem”? Nasze nauczycielki języka polskiego chciały, by lektura tej słynącej z długich opisów przyrody pozytywistycznej powieści stała się przygodą i przyjemnością. Nie zabrakło ludowej piosenki, którą w powieści śpiewa Jan Bohatyrowicz, burzliwej dyskusji nad zamążpójściem Justyny, a także pełnej emocji z powodu straconych złudzeń rozmowy Andrzejowej Korczyńskiej z synem.

Przy okazji uczniowie poznali tło historyczne powieści i główne założenia epoki, w której tworzyła Eliza Orzeszkowa. Dowiedzieli się, czym jest praca organiczna i praca u podstaw, nauczyli się takich pojęć jak mezalians, kosmopolityzm, język ezopowy. Usłyszeli historie bohaterów, dla których wielkie znaczenie ma troska o sprawy narodowe, a także tych, którzy woleliby zapomnieć o swojej ojczyźnie.

Na zakończenie każdy mógł otrzymać pamiątkowy stempel, by z sentymentem wracać pamięcią do tego miłego wydarzenia.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólną lekturę!

Joanna Miller i Monika Staniszewska