Wielkie sukcesy naszych uczniów naszymi sukcesami

Na początku czerwca 2021 r. uczniowie ówczesnych klas czwartych (4a i 4b) uczestniczyli w prestiżowym międzynarodowym badaniu PIRLS 2021. Rozwiązywali testy i wypełniali ankiety. Udział w tym przedsięwzięciu wzięli również rodzice uczniów, nauczyciele języka polskiego i dyrektor szkoły.

Dnia 16 maja 2023 r. polski organizator - Instytut Badań Edukacyjnych ogłosił wyniki  Międzynarodowego Badania Biegłości w Czytaniu PIRLS 2021. Polscy czwartoklasiści (sprzed dwóch lat)  w tym międzynarodowym badaniu znaleźli się w światowej czołówce krajów o najlepszych wynikach, zdobywając  549pkt. Uczniowie uplasowali się  na 5 miejscu na świecie, a wśród nich oczywiście nasi uczniowie - obecnie już z klas 6a i 6b (wraz z uczniami z Finlandii). Lepsi okazali się tylko uczniowie z Singapuru, Hongkongu, Rosji i Anglii.

W badaniu brało udział 57 krajów i 8 regionów,  ponad 367 tys. uczniów z ponad 12 tys. szkół na świecie. W Polsce do badania wylosowano 150 szkół podstawowych. Wyniki pochodziły od 4179 uczniów (37 z naszej szkoły), 253 oddziałów (2 z naszej szkoły),  3995 rodziców (37 z naszej szkoły), 231 nauczycieli języka polskiego (2 z naszej szkoły),  150 dyrektorów (1 z naszej szkoły ). Poziom realizacji próby uczniów w Polsce wyniósł 85,3% (95% w naszej szkole).

Zachęcam do zapoznania się ze szczegółowym raportem, informacjami i prezentacją wyników  badania i ankiet zamieszczonymi na stronie polskiego organizatora  badania - Instytutu Badań Edukacyjnych:

oraz na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki:

Wielkie gratuluję dla uczniów 6a i 6b, ich rodziców, nauczycieli, dyrekcji i wszystkich, którzy wspierali organizację przedsięwzięcia na terenie szkoły.

I cieszmy się z tak wielkiego sukcesu naszych podopiecznych.

Bożena Malec

Szkolny Koordynator Badania PIRLS 2021