Kolorowy Tydzień Ekologiczny w świetlicy szkolnej

Tuż przed majówką w dniach od 24 do 28 kwietnia w świetlicy szkolnej miał miejsce Kolorowy Tydzień Ekologiczny – akcja, której celem było włączenie uczniów do działań na rzecz ochrony środowiska oraz zachęcenie ich do pogłębienia wiedzy na temat problemów ekologicznych. Do każdego dnia tygodnia przypisany był inny kolor ubioru obligujący zarówno uczniów jak i wychowawców świetlicy. W poniedziałek ubieraliśmy się na niebiesko. Był to dzień poświęcony tematyce wody: dzieci dowiedziały się jak istotną rolę pełni woda i dlaczego należy dbać o to, by było jej jak najwięcej. Nasi podopieczni wykonali tego dnia plakat zachęcający innych do oszczędzania wody. We wtorek dominował w naszych ubiorach kolor biały, który miał być  symbolem czystego powietrza, gdyż właśnie tego dnia nasi wychowankowie dowiedzieli się czym jest smog, jakie mamy rodzaje zanieczyszczeń powietrza i co możemy zrobić, by to powietrze było czyste. Wspólnie z wychowawcami dzieci wykonały plakat Niebieskiego Atmoludka i odcisnęły na nim ślady swoich kolorowych dłoni na znak, że będą dbać o prawidłową jakość powietrza.
            Środa była u nas Dniem Ziemi. Tego dnia obowiązywał brązowy kolor ubioru.
Nasi wychowankowie na zajęciach programowych dowiedzieli się jak bardzo zanieczyszczona jest gleba i poznali sposoby dbania o nią. Przypomnieli sobie także zasady segregacji odpadów. I mimo, iż tego dnia aura nie była sprzyjająca drużyna dzielnych uczniów i uczennic z klasy 1a posprzątała teren zielony znajdujący się przy boisku szkolnym. Po południu na wychowanków naszej świetlicy czekała niespodzianka w postaci spektaklu ekologicznego „ Wielka Przygoda Małej Chmurki”

w wykonaniu artystów z Krakowskiego Biura Promocji i Kultury, którzy odwiedzili nas dzięki uprzejmości Urzędu Miasta w Ząbkach. W czwartek naszą świetlicę odwiedziła szkolna pielęgniarka s. Marlena, która przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia z zakresu prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej. Był to dzień zdrowia i dominował w naszych ubiorach kolor zielony. Dzieci zapoznały się z aktualną piramidą żywieniową i zasadami zdrowego odżywiania. Utwierdziły się również w przekonaniu, że oprócz prawidłowych nawyków żywieniowych bardzo istotna dla naszego zdrowia jest również aktywność fizyczna, której niestety coraz mniej w naszym życiu. Po południu na naszych wychowanków czekała niespodzianka w postaci straganiku zdrowych przekąsek przygotowanych przez wychowawców świetlicy. Dzieci z chęcią próbowały smacznych marchewek, pomidorków, rzodkiewek, selera naciowego, ogórka oraz bananów, jabłek, gruszek i winogron. Do czwartku nasi podopieczni przynosili również prace na konkurs wpisujący się wspaniale w tematykę tygodnia. Zadaniem dzieci było przygotowanie ciekawego recyklingowego nakrycia głowy.

Piątek był dniem podsumowującym całotygodniową akcję. Nasi wychowankowie mogli zweryfikować wiedzę zdobytą podczas całego tygodnia i spróbować swoich sił w walce o tytuł Mistrza/ Mistrzyni Ekologii biorąc udział w quizie ekologicznym przygotowanym przez wychowawców. Okazało się, że spora część naszych uczniów świetnie poradziła sobie z pytaniami w quizie. Tytuł Mistrza/ Mistrzyni Ekologii zdobyli Amelka z klasy 3b, Maja z klasy 2c, Ola z klasy 2c oraz Kostek z klasy 2c.  Tego dnia na dzieci, które ubierały się na kolorowo podczas tygodnia czekały dyplomy i słodkie upominki. Bardzo dziękujemy naszym wychowankom za udział w akcji
i mamy nadzieję, że za rok ją powtórzymy.

Poniżej obszerna fotorelacjasmile

Wychowawcy świetlicy szkolnej