Biblioteczne spotkania z tradycjami i zwyczajami wielkanocnymi

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne i w ostatnich dniach nasza biblioteka zorganizowała spotkania p.t. „Tradycje i zwyczaje wielkanocne” dla uczniów klas 2 i 3. Miały one na celu: kultywowanie polskich tradycji wielkanocnych, poznawanie zwyczajów oraz ich przekazywanie z pokolenia na pokolenie.

Uczniowie zaciekawieniem słuchali opowieści o świątecznych obyczajach zachowywanych w różnych regionach naszego kraju i oglądali prezentację przedstawiająca zwyczaje, postaci, przedmioty, potrawy nieodłącznie związane z Wielkanocą. Podczas tych spotkań dzieci opowiadały o tradycjach i zwyczajach świątecznych kultywowanych w ich domach oraz w miejscach gdzie się udają na święta.

Nie brakowało wspomnień o malowaniu pisanek, robieniu palemek, przygotowywaniu święconek czy obfitych śmigusach-dyngusach. Dzieci próbowały rozpoznawać rożne rodzaje pisanek, wybierały i kompletowały do koszyczków ilustracje produktów odpowiednich do przygotowania tradycyjnej święconki, odszukiwały na mapie Polski regiony, z których pochodziły kolejne zwyczaje wielkanocne.

Na koniec każdego ze spotkań były składane życzenia, a przy okazji klasy otrzymywały pisanki-drapanki przygotowane specjalnie na tę okazję.

B.Malec