Wycieczka klas VIIb, VIIIb i VIIIg do Muzeum Powstania Warszawskiego

12 stycznia 2023 r., wraz z klasami VII b, VIII g oraz wychowawcami i nauczycielami, pojechaliśmy na wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to szczególne miejsce na mapie stolicy, które mieści się w zabytkowym budynku elektrowni tramwajowej przy ul. Grzybowskiej 79.

W głównej sali naszą uwagę przykuła naturalnej wielkości replika samolotu, który został zestrzelony nad Warszawą, podczas zrzucania ładunków dla powstańców. Podłoga muzeum jest wyłożona kostką brukową z lat 20-tych XX wieku. Przewodnik, który oprowadzał naszą grupę, opowiedział o tym, jak wyglądało życie w stolicy podczas II wojny światowej; dowiedzieliśmy się m.in., że dzieci w naszym wieku brały udział w powstaniu, pełniąc rolę sanitariuszy i łączników. Następnie zwiedziliśmy konspiracyjną drukarnię, w której przygotowywano gazety i książki w j. polskim. Na piętrze obejrzeliśmy mundury harcerzy, sanitariuszek, różne rodzaje broni, materiały, z których powstawały barykady, zdjęcia i pamiątki z czasów powstania. W sali multimedialnej obejrzeliśmy film “Miasto ruin”- widok zrównanej z ziemią stolicy, zrobił na nas wielkie wrażenie. Mieliśmy również możliwość przejścia przez wąski i ciemny kanał ściekowy, taki, jakimi poruszali się powstańcy.

Wycieczka bardzo nam się podobała, dzięki niej poszerzyliśmy naszą wiedzę o historii Polski; z tych wiadomości z pewnością będziemy korzystać w szkole średniej.  Cieszymy się, że wspólnie spędziliśmy ten czas.

Uczniowie klasy VIII g