PROFILAKTYKA ZDROWIA

W naszej szkole w dniach 12.09.2022 r- 16.09.2022 r odbył się tydzień profilaktyki zdrowia.
Profilaktyka zdrowotna to działania mające na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Wiele z naszych codziennych zachowań wpływa na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby. Należą do nich:

-dieta, zbilansowana pod względem liczby kalorii oraz składników odżywczych

-ruch, stosowny do wieku, stanu zdrowia, sylwetki, stylu życia

-wykształcenie w sobie umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, w tym wypracowanie sposobu na zachowanie równowagi psychicznej

-poddawanie się okresowym kontrolom lekarskim, profilaktycznym badaniom oraz przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich podczas choroby i rekonwalescencji.

Uczniowie na zajęciach wykonywali plakaty, jak należy dbać o zdrowie, omawiali prezentacje multimedialne, uczyli się wierszy i piosenek. W małej sali gimnastycznej odbyła się  prelekcja z Panią pielęgniarką, pracującą w naszej szkole. Pani pielęgniarka przeprowadziła zajęcia dla dzieci, podczas których mówiła dużo o zakażeniach bakteriami i wirusami. Bardzo ważnym czynnikiem są szczepienia, które chronią przed ciężkim przebiegiem chorób.
Dzięki profilaktyce można uniknąć choroby albo wykryć ją na tyle wcześnie, że nie zdąży poczynić dużych szkód w organizmie. Dlatego ważne jest stwierdzenie "Lepiej zapobiegać, niż leczyć", o którym powinniśmy pamiętać.