Narodowe Czytanie 2022 w naszej szkole

W piątek, 2 września, w dzień poprzedzający finał 11. odsłony Narodowego Czytania, społeczność naszej szkoły wzięła udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Każdego roku Para Prezydencka wskazuje konkretne dzieło do Narodowego Czytania, łącząc jego tematykę z obchodzonym aktualnie jubileuszem. W tym roku do czytania wybrano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, ze względu na upamiętnienie dwusetnej rocznicy opublikowania dzieła, uznanego za symboliczne otwarcie epoki romantyzmu i początek drogi wybitnego poety, który wywarł wpływ nie tylko na kształt polskiej literatury, ale i na cały kształt naszej polskości, naszego myślenia i odczuwania.

W naszej szkole czytaliśmy trzy ballady romantycznego wieszcza: „Pierwiosnek”, „Romantyczność”
i „Panią Twardowską”. Uroczystość poprzedzona została prezentacją przygotowaną przez panie polonistki, wyjaśniającą istotę tej popularnej w całej Polsce akcji, promującej polską literaturę. Ponadto uczniowie mieli możliwość zaznajomienia się z tematyką ballad, ich cechami gatunkowymi oraz dość trudnym dla współczesnego pokolenia poetyckim językiem utworów. Wspólne czytanie odbyło się w sali gimnastycznej naszej szkoły, gdzie w roli lektorów wystąpili uczniowie, nauczyciele oraz Dyrekcja. Występy wzbogacone zostały przez polonistów informacjami przybliżającymi treść wybranych ballad oraz wprowadzającymi w romantyczny klimat epoki, pełen tajemniczości i niepokojącej dziwności, tworzonej przez  niezwykłych bohaterów: duchy, diabły, rusałki, widma, czasem podstępną naturę.

Okazuje się, że powstałe w XIX wieku utwory nie straciły na swojej aktualności i mogą być przewodnikiem także dla człowieka XXI wieku. Mickiewiczowska sentencja: „Miej serce i patrzaj w serce” mówi nam, że kierowanie się w życiu miłością pozwoli na uczynienie świata bardziej ludzkim. Tak więc warto iść za romantycznym wieszczem i nie bronić się przed tym, co przynoszą uczucia, takie jak miłość, cierpienie, współczucie, wiara.

Bogumiła Kamińska