WYCIECZKA KLAS 7A, 7C I 7G DO TORUNIA

Wczesnym rankiem,12 maja wyruszyliśmy ze swoimi wychowawcami, panią Justyną Burakowską, Małgorzatą Piątkowską i nauczycielem wspomagającym panią Izabelą Matą na wycieczkę do Torunia. Podróż upłynęła szybko, gdyż cieszyliśmy się mogąc porozmawiać ze swoimi kolegami. W Toruniu czekali na nas przewodnicy, z którymi rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta naszego wybitnego rodaka - Mikołaja Kopernika. Spacer rozpoczęliśmy od poszukiwania zwierzątek, które ukryły się na Starym Mieście. Na początku przywitał nas Fafik, legendarny piesek pana profesora Filutka, bohater satyr z „Przekroju”. Wkrótce odnaleźliśmy osiołka i żaby, które flisak wyprowadził z miasta swoją piękną grą na skrzypcach. Znaleźliśmy orła na frontonie kamienicy i smoka na murze obronnym. Najtrudniej było dostrzec kota, który siedział na samym szczycie staromiejskiej kamienicy. Podczas poszukiwania zwierzątek ukrytych w Toruniu poznaliśmy główne obiekty Średniowiecznego Starego Miasta w Toruniu - Rynek Staromiejski, Dwór Artusa, Kamienicę Pod Gwiazdą, Katedrę Świętojańską, dom i Pomnik Mikołaja Kopernika. Wzdłuż murów staromiejskich poszliśmy do ruin zamku krzyżackiego, gdzie zaciekawiły nas komnaty, w których odbywały się narady wysokich dostojników krzyżackich oraz podziemia, które zachowały się od zniszczenia. Po godzinnym odpoczynku, spędzonym na jedzeniu pizzy oraz poszukiwaniu pamiątek zwiedziliśmy Park Etnograficzny. W Toruniu znajduje się skansen, który jako jedyny w Polsce usytuowany jest w samym środku miasta. Zainteresowały nas budynki, w których dawniej żyli i pracowali ludzie. Szczególnie zainteresowała nas straż pożarna, kuźnia i młyn w wiatraku, a panie podziwiały maleńki, starannie wypielęgnowany ogródek przy starej chacie. Zwiedzanie skansenu było ostatnim punktem programu wycieczki. Zobaczyliśmy mnóstwo ciekawych obiektów, ale wielu z nas postanowiło na dłużej przyjechać do Torunia, żeby zobaczyć wnętrza oglądanych zabytków oraz pozostałe części Średniowiecznego Miasta Torunia. Do Ząbek wróciliśmy późnym wieczorem z nowymi wrażeniami i przeżyciami w sercach.

Wychowawcy i uczniowie klas VIIa, VIIc i VIIg