UROCZYSTY APEL Z OKAZJI 231 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Synowie królewscy, których do następstwa tronu konstytucja przeznacza, są pierwszemi dziećmi ojczyzny, przeto baczność o dobre ich wychowanie dla narodu należy (...)

- fragment tekstu Konstytucji 3 Maja.

W tym roku minęła 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa zasadnicza uchwalona przez Sejm Wielki w 1791 roku, była pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucją.

W ten sposób Rzeczpospolita stała się monarchią konstytucyjną, w której obowiązywała zasada trójpodziału władzy. W tamtym czasie wydarzenie to również miało rangę święta narodowego.

Jak to upamiętniliśmy w naszej szkole? Klasy 4a oraz 5b, przy współpracy z uczniami starszych klas, zorganizowały uroczysty apel przedstawiający wydarzenia sprzed ponad dwustu lat.

Nawet król Stanisław August Poniatowski i marszałek Stanisław Małachowski zaszczycili nas swoją obecnością...

Szczególne podziękowania dla Pani Małgorzaty Kujawskiej za pomoc w przygotowaniu chóru szkolnego, dla Pani Joanny Marczak za zorganizowanie dekoracji oraz Pana Leszka Pietrzykowskiego za dokumentację fotograficzną.

Jesteśmy również wdzięczni uczniom klas ósmych za pomoc przy nagłośnieniu i projektorze multimedialnym.

Organizatorzy apelu, to wychowawcy klas 4a i 5b, Pani Joanna Olewińska i Pan Paweł Kordyasz.