Warsztaty historyczne w klasie 1a

Uczeń klasy 1a - Maciej Niedbalski jest Zawiszakiem, należy do Grupy Historyczno – Edukacyjnej Szare Szeregi.

W piątek, 3 XII, wraz ze swoim tatą, bratem oraz dowódcą grupy zorganizował warsztaty historyczne. Sala lekcyjna zamieniła się w izbę pamięci. Zgromadzono hełmy, rogatywki, furażerki, menażki, torby - listonoszki, plecaki wojskowe, walizki, latarki i wiele innych rekwizytów, których używali Zawiszacy podczas Powstania Warszawskiego. Zaproszeni goście zaprezentowali mundury polskich żołnierzy. Maciej opowiadał o działalności Zawiszaków, którzy w ciągu 63 dni Powstania przenieśli, wśród ludzi pozbawionych kontaktu z bliskimi, ponad 100 tys. listów. Każdy uczeń mógł przymierzyć wojskowe nakrycie głowy i sprawdzić, ile waży prawdziwy, jednoręczny miecz. Uczniowie wzięli udział w symulacji wojennej akcji ratowniczej. Mieli okazję sprawdzić, jak transportowano rannych powstańców. To była niezwykła lekcja i wspaniałe przeżycie.

Serdecznie dziękuję Panu Piotrowi Niedbalskiemu, który w pasjonujący sposób zapoznał uczniów klasy 1a z wydarzeniami z historii Polski, za zorganizowanie warsztatów, a wszystkim dzieciom za wykazane zainteresowanie i wspólną naukę.

K. Pilichowska