NARODOWE CENTRUM BADAŃ JĄDROWYCH ORAZ WYKŁAD "CZY MARIA SKŁODOWSKA-CURIE JADŁA BANANY?"

W ostatnich tygodniach uczniowie klas ósmych pogłębili swoją wiedzę na temat promieniowania i promieniotwórczości. Pod koniec października młodzież uczestniczyła w wycieczce do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Celem wycieczki było wysłuchanie autorskich wykładów:

• "Promieniotwórczość, promieniowanie alfa, beta, gamma"
  • "Promieniowanie elektromagnetyczne"
  • "Podstawy działania reaktorów jądrowych"
Po wysłuchaniu wykładów uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali jedyny działający obecnie w Polsce reaktor badawczy Maria. W trakcie zwiedzania można było obejrzeć rdzeń pracującego reaktora, w tym najbardziej spektakularny "dowód" jego pracy, czyli promieniowanie Czerenkowa. Pokazana została sterownia reaktora, hala przygotowawcza i makieta rdzenia w skali 1:1. Oglądaliśmy elementy paliwowe, zasobniki do napromieniowań.

W poprzednim tygodniu uczniowie utrwalili swoją wiedzę podczas wykładu "Czy Maria Skłodowska-Curie jadła banany? O promieniowaniu w życiu codziennym." wygłoszonego przez Pana mgr Mateusza Filipka. Wykład został zorganizowany w ramach programu "Fizyka Pasja Społeczeństwo". Była to lekcja bardzo ciekawa i angażująca uczestniczących w niej uczniów.