WYCIECZKA KLASY 2B I 3E DO MUZEUM KOLEI WĄSKOTOROWEJ W SOCHACZEWIE

W piątek 29 października, klasa 2b wraz z klasą 3e wybrała się na wycieczkę do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Muzeum znajduje się w dawnej siedzibie Powiatowej Kolei Sochaczewskiej, która została uruchomiona w roku 1922.

Na początku naszej wycieczki wzięliśmy udział w lekcji muzealnej opowiedzianej przez Łukasza (parowóz PKS 3). Lekcja dotyczyła historii Powiatowej Kolei Sochaczewskiej. Z uwagą słuchaliśmy tejże opowieści, po której odpowiadaliśmy na pytania zadawane przez Panią Przewodnik.  Następnie wykonaliśmy prace plastyczne przedstawiające lokomotywę PKS 3. Pani Przewodnik nagrodziła wszystkie pięknie wykonane prace, wręczając nam w prezencie książeczki o pociągach.

Następnie udaliśmy się do sal muzealnych, w których obejrzeliśmy: najdłuższą wąskotorową kolejkę elektryczną, modele dawnych “wąskotorówek”, strój maszynisty, gwizdki, zegarek kierownika pociągu, numerki konduktorskie i wiele innych interesujących przedmiotów, które oglądaliśmy z zachwytem. Ważnym elementem, który mieliśmy okazję zobaczyć, były zegary zatrzymane na godzinie 15:35. Dowiedzieliśmy się od Pani Przewodnik, że o tej właśnie godzinie odjechał ostatni pociąg pasażerski Powiatowej Kolei Sochaczewskiej (30 listopada 1984 r.), dlatego też wszystkie zegary w muzeum zostały zatrzymane na tejże godzinie.

Po obejrzeniu ekspozycji w budynku, udaliśmy się wspólnie na zewnątrz, gdzie znajduje się Skansen Lokomotyw. Wszyscy z podziwem oglądaliśmy różne drenzyny i parowozy, a do kilku z nich mogliśmy nawet wejść i zobaczyć, jak wyglądały dawne pociągi od środka, a także mieliśmy przyjemność poczuć się jak ich pasażer.

Kolejnym atutem naszej wyprawy była piękna, słoneczna pogoda, która towarzyszyła nam podczas całej wycieczki.

Na sam koniec kupiliśmy pamiątki, które będą przypominały nam o tym ciekawym, wspaniałym miejscu.

W bardzo radosnym nastroju wróciliśmy do domów. Wszystkim uczestnikom bardzo podobała się wycieczka i z niecierpliwością czekamy na kolejne wyprawy.

K. Dzięcioł-Homoncik,

T. Oleksiak,