Całodniowa wycieczka klas trzecich: Łowicz, Żelazowa Wola

Dnia 12 października 2021 r. uczniowie klas trzecich, udali się na niezwykle edukacyjną wycieczkę, której celem było bliższe spotkanie z kulturą, sztuką ludową oraz przybliżenie wielkiej postaci, jaką był Fryderyk Chopin.

Na wstępie udaliśmy się do wsi Sromów, gdzie znajduje się rodzinne muzeum sztuki łowickiej Państwa Brzozowskich. Ponad 400 drewnianych figur, których większość jest ruchoma, poukładanych w scenki rodzajowe np. jadące wesele łowickie, idąca wokół kościoła procesja, czy Szopka Bożonarodzeniowa. Ponadto zobaczyliśmy oryginalne stroje ludowe, kolorowe skrzynie, łowickie „pająki”, wycinanki, hafty, obrazy, stare urządzenia rolnicze oraz kolekcję pojazdów konnych.

Kolejnym miejscem naszej trasy zwiedzania był Skansen Ziemi Łowickiej położony w Maurzycach, który prezentuje kulturę oraz tradycję wsi łowickiej. W skansenie znajduje się 40 obiektów. Największą ciekawość wzbudził budynek szkoły, uczniowie natychmiast dokonali porównania ze swoją szkołą uznając, iż teraz warunki w szkole są naprawdę super. Na terenie skansenu znajdują się zagrody z przełomu XIX i XX wieku (domy mieszkalne z wyposażeniem, zabudowania gospodarskie), zabytki tak zwanej „małej architektury” (przydrożne kapliczki, piec chlebowy). W skansenie zobaczyliśmy także kolekcję maszyn rolniczych z połowy XX wieku oraz ekspozycję pojazdów strażackich.

Naszym ostatnim etapem wycieczki była Żelazowa Wola, gdzie znajduje się muzeum – Dom Fryderyka Chopina, otoczony przepięknym parkiem. Tutaj pani przewodnik oprowadziła nas po dworku, w którym urodził się znakomity kompozytor. Dowiedzieliśmy się, że w tym miejscu często odbywają się koncerty i recitale chopinowskie w wykonaniu m.in. laureatów Konkursów Chopinowskich. Spacerując alejkami parku, przez którą przepływa rzeka Utrata, przy dźwiękach mazurków i sonat, z zachwytem podziwialiśmy niezwykłe gatunki drzew i roślin z różnych zakątków świata..

To była udana wycieczka, po której spragnieni jesteśmy kolejnych podróży.

Wychowawcy klas trzecich