Niezwykłe spotkanie z psem przewodnikiem

W dniu 23 września 2021 r. klasa 3A wraz z wychowawczynią, Panią Anną Rybicką oraz grupą świetlicową, pod kierunkiem Pani Eweliny Ambroziak, spotkały się z ambasadorem fundacji „Pies przewodnik” - Panem Adamem Wiśniewskim, który poprowadził warsztaty edukacyjne z uczniami.

Wyjątkowym gościem spotkania była pies przewodnik, brązowa labradorka Lili, która na co dzień pracuje z Panem Adamem, który jest osobą niewidomą.
Dzieci w trakcie warsztatów:
- przetestowały białą laskę bez użycia wzroku,
- sprawdziły, czy tester kolorów rzeczywiście rozpoznaje kolory,
- spotkały brązową labradorkę Lili i poznały jej wyjątkową pracę.

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach, zadawali mnóstwo ciekawych pytań. Szczególne zainteresowane wzbudził tester kolorów dla osób niewidomych. Sprawdzone zostały kolory ubrań, a nawet kolory włosów. Dzieci uczyły się przeprowadzać osobę niewidomą między przeszkodami. Dzięki specjalnym okularom uczniowie mogli sami przekonać się jak wady wzroku utrudniają widzenie i przemieszczanie się.

Celem spotkań organizowanych przez fundację „Pies przewodnik” jest edukowanie od najmłodszych lat i podnoszenie świadomości na temat osób z dysfunkcją wzroku jak i pracy psa przewodnika.

Mamy nadzieję, że nie będzie to ostatnia wizyta edukatorów z fundacji „Pies przewodnik” w naszej szkole.

Więcej o fundacji „Pies przewodnik”:

W całej Polsce jest tylko 150 pracujących psów przewodników, choć osób niewidomych lub słabowidzących jest w naszym kraju prawie 2 miliony! Nie chcemy, aby Ci, którzy potrzebują naszego wsparcia czekali na psa kilka czy nawet kilkanaście lat.

Chcemy żyć w świecie, w którym każdy może spełniać się zawodowo i czuć się pełnoprawnym członkiem społeczności. Poprzez psy przewodniki chcemy przywracać wzrok, bezpieczeństwo i pewność siebie osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Szkolenie jednego psa przewodnika trwa prawie 2 lata i przez ten czas musimy dbać o to, aby pozyskane fundusze wystarczyły nie tylko na szkolenie czy wyżywienie psa. Sporym obciążeniem są dla nas wizyty weterynaryjne czy choroby psów. Musimy też pamiętać o psich emerytach czy psach wycofywanych ze szkolenia z powodów zdrowotnych i behawioralnych.

Prowadzimy także szkolenia dla osób korzystających z psów przewodników, a także zajęcia edukacyjne. Wszystko po to, aby uczynić świat bardziej dostępnym dla wszystkich.

Więcej o fundacji na stronie: https://piesprzewodnik.org.pl/