Pierwszy Dzień Wiosny

Wiosna, ta kalendarzowa rozpoczyna się 21 marca. Kojarzy nam się z topieniem Marzanny. Szczególnie cieszą się na to dzieci! Najpierw robią ogromną słomianą kukłę, a potem podpaloną wrzucają do wody. Wierzą, że zima odpłynie wraz z płonącą Marzanną. Dla jednych jest symbolem miłości, dla innych- nowego życia.

Wiosną właśnie zauważamy gwałtowne zmiany w przyrodzie. Zieleni się trawa, zakwitają drzewa, kwiaty, po prostu natura kipi energią! Zwierzęta się ożywiają, wstają z zimowego snu, a ptaki wracają z ciepłych krajów. Mnóstwo ruchu! Taki widok cieszy oczy! Zwierzęta wydają potomstwo, a potem z małymi baraszkują na słoneczku.

Dla uczniów pierwszy dzień wiosny to także Dzień Wagarowicza! Nierzadko ten dzień jest wolny od zajęć lekcyjnych. Uczniowie przygotowują jakąś akademię i zabawne konkursy. Spędzają dzień w radosnym nastroju i taki właśnie powinien się utrzymywać całą wiosnę.

21 marca rozpoczyna się również kalendarz kurdyjski. Kurdowie nie mają własnego państwa, łączy ich religia i tradycja. Tego dnia zakładają odświętne stroje i w duchu zabawy witają nowy rok. Wraz z nadejściem wiosny powinniśmy podjąć jakieś postanowienia, zrobić plan na następnych kilka miesięcy, wprowadzić coś nowego do naszego życia.

Samorząd Uczniowski.

Wiosna, wiosna już tuż, tuż.
Płaszcz słomiany spada z róż,
Pączki ma już każdy krzak -
To jest wiosny pierwszy znak.
Drugi znak - zielony liść.
Na wycieczkę czas już iść.
Biegać łąką ile tchu,
Szukać wiosny