Szkoła Podstawowa nr 1 im. generała Franciszka Kleeberga w Ząbkach

Szkoła Podstawowa nr 1 im. generała Franciszka Kleeberga w Ząbkach

Nasz facebook 

godlo_polski
05-091 Ząbki ul. Piłsudskiego 35
Tel: (22) 781-61-93
e-mail: sekretariat@sp1zabki.pl

Gdy myślę „Ojczyzna”...

Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę to wyjątkowa okazja, by wspólnie świętować, wspólnie bawić się, śpiewać, cieszyć wolnością, ale też z zadumą wspominać to, co minęło - historię zapisaną w polskich wierszach i pieśniach. Najpiękniejsze z nich mieliśmy okazję usłyszeć podczas niezwykłego Koncertu Patriotycznego - Gdy myślę „Ojczyzna” ... - zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Generała Franciszka Kleeberga w Ząbkach.

W czwartkowy wieczór, 29 listopada, szkolna sala gimnastyczna przeobraziła się w klimatyczną kawiarenkę. Świece, biało-czerwone kwiaty na stolikach, nastrojowe lampiony, w tle muzyka Chopina – tak przygotowana sala dyskretnie wprowadziła gości w patriotyczną atmosferę wieczoru, zanim jeszcze rozpoczął się koncert. A potem było już tylko piękniej... Kolejne recytacje i pieśni wzruszały, budziły dumę narodową i poczucie udziału we wspólnym dziele, jakim jest tworzenie Polski, wolnej i niepodległej.

Jako pierwsza wybrzmiała na scenie przestroga Jana Kochanowskiego – „Wy, którzy Pospolitą Rzeczą władacie”, następnie poruszająca, tchnąca nadzieją pieśń „Uwierz, Polsko” i znów recytacje wierszy znanych, ważnych, skłaniających do refleksji nad Polską minioną i tą obecną: „Miałeś Ty, Ludu” L. Staffa, „Ojczyzna moja” oraz „Moja piosnka” C. K. Norwida, „Nad głębiami” A. Asnyka, „Wolność” M. Grechuty. Wykonane z uczuciem recytacje polskich utworów przeplatały patriotyczne pieśni i piosenki. „Piechotę” oraz „Orlątko” zaśpiewała ząbkowska Drużyna Orląt z 1533 Jednostki Strzeleckiej, która dziarsko wmaszerowała na scenę, z dumą prezentując swój nowy Sztandar. W repertuarze koncertu dla Ojczyzny nie mogło też zabraknąć piosenek: „O mój rozmarynie”, „Co to jest Niepodległość?”, „Deszcz, jesienny deszcz”, czy „Warszawskie dzieci”. Niektóre pieśni, szczególnie poruszające nasze polskie serca, zostały wplecione w inscenizacje przygotowane przez uczniów. I tak: scenę przywołującą bolesny czas II wojny światowej podkreśliła piosenka „Warszawo ma”, a trudną rzeczywistość stanu wojennego przypomniał wspaniale zaśpiewany i zainscenizowany „Psalm stojących w kolejce” Ernesta Brylla, natomiast choreografii „tłumu” towarzyszyły „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Pierwszą część uroczystości wymownie podsumowała piosenka „Miejcie nadzieję” skomponowana do wiersza Adama Asnyka.

Warto wspomnieć, że do recytacji oraz śpiewu organizatorki koncertu zaprosiły nie tylko uczniów, ale także absolwentów naszej szkoły, rodziców, nauczycieli oraz dyrekcję i gości. Ta różnorodność okazała się szczególnym atutem uroczystości, pokazała, że „Polska” to rzeczywiście wspólna sprawa wszystkich pokoleń, różnych środowisk i społeczności, a patriotyzm nie zależy od wieku czy stanowiska, lecz jest przywilejem wszystkich, naturalnym odruchem i potrzebą polskich serc.

Na ogromną pochwałę zasługuje też pomysł wprowadzenia na scenę polskiego tańca. Widzowie mieli okazję podziwiać układ z flagami wykonany przez klasę 2a, kujawiaka klasy 4s oraz mazura zaprezentowanego przez gimnazjalistów. Wraz z roztańczonymi uczniami na

scenie pojawił się polski folklor – wielobarwne wstążki, furkoczące kolorowe spódnice i kubraki strojne w cekiny. Te przepiękne stroje, rozpoznawalne jako charakterystyczny element polskiej kultury, powróciły na scenę w imponującym polonezie, zatańczonym w drugiej części koncertu wspólnie, przez nauczycielki i uczniów.

W drugą, „warszawską” części koncertu, wprowadziła widzów przerwa, tak pomyślana, aby wszyscy zaproszeni, zajadając się polskim bigosem, pyzami i pączkami, poczuli niepowtarzalny klimat warszawskiej Pragi. Po przerwie, na rozświetlonej scenie pojawiła się artystka kabaretowa - Hanka Bielicka (w tej roli wystąpiła Monika Radzio, nauczycielka SP1), następnie widzowie mieli przyjemność usłyszeć piosenki „Chodź na kawę, Warszawo” oraz „Warszawa, ja i ty”. Finałowa „Wiązanka warszawska” połączyła aktorów i widzów we wspólnym śpiewie. Brawom nie było końca!

Koncert okazał się dla wszystkich wielkim przeżyciem. Nie tylko artystycznym, ale też patriotycznym. Był ważną lekcją dla młodzieży uważnie patrzącej na swych rodziców i nauczycieli, którzy z dumą deklamowali ojczyste wiersze i śpiewali polskie piosenki w hołdzie dla Niepodległej. O tym, jak ważna jest zaangażowana postawa, dająca świadectwo patriotyzmu, mówiły na koniec w swych podziękowaniach panie: Agnieszka Piskorek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 oraz gość specjalny uroczystości – Małgorzata Zyśk, burmistrz miasta Ząbki. Ogromne gratulacje za taki przebieg i efekt koncertu należą się przede wszystkim organizatorkom: Ewie Stolarskiej, Grażynie Jóźwiak, Małgorzacie Kujawskiej, Katarzynie Pasierb, Renacie Bartoszek, a także wszystkim małym i dużym aktorom oraz pomagającym w przygotowaniach rodzicom i przyjaciołom Szkoły Podstawowej nr 1.

Huczne świętowanie ważnych rocznic narodowych to przywilej ludzi wolnych. A czym jest wolność? „To królestwo dobrych słów, mądrych myśli, pięknych snów” – śpiewał Marek Grechuta. Warto się zastanowić, jaki jest nasz najpiękniejszy sen o Polsce, a potem z wiarą zabrać się do dzieła, żeby zamienić go w rzeczywistość.

Monika Staniszewska