100 postaci na stulecie niepodległości- spacer szlakiem warszawskich pomników

12 października klasa 8 B pod opieką pań Elżbiety Jabłońskiej oraz Moniki Sikory wybrała się na wycieczkę szlakiem warszawskich pomników wybitnych Polaków.

Zaczęliśmy od obejrzenia wystawy poświęconej Ignacemu Janowi Paderewskiemu, znajdującej się w budynku Teatru Wielkiego. Znalazły się na niej dokumenty, zdjęcia, fragmenty filmów, przemówień, koncertów wybitnego muzyka i polityka, wszystko bardzo ciekawie przedstawione. Dowiedzieliśmy się, że przed budynkiem znajdują się postacie Moniuszki i Bogusławskiego – ojców polskiej opery.

Następnie udaliśmy się w kierunku pomnika Adama Mickiewicza. Poeta, mimo że nigdy w Warszawie nie był, doczekał się tu pomnika w 100 rocznicę swych urodzin. Przypomnieliśmy też sobie różne ciekawostki związane z jego postacią i poznanymi już na lekcjach utworami. Przeszliśmy pod pałac prezydencki, gdzie znajduje się kolejna postać ważna dla Polskiej historii – Józef Poniatowski.

Następnym punktem zwiedzania był Grób Nieznanego Żołnierza. Po drodze zatrzymaliśmy się przy Placu Piłsudskiego, gdzie znajduje się pomnik Marszałka.

Weszliśmy także do Kościoła Świętego Krzyża, w którym odnaleźliśmy serce wielkiego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina i noblisty Władysława Reymonta. Po drodze przysiadaliśmy na „grających” ławeczkach, które ustawione są wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, by posłuchać fragmentów utworów Chopina.

Na zakończenie wycieczki podeszliśmy pod pomnik wybitnego Polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika.
Piękna pogoda sprawiła, że miło spędziliśmy czas, a wiele też ciekawych informacji na temat wielkich Polaków się dowiedzieliśmy.

Piotr Penkala