ŻYWA LEKCJA HISTORII…

Nasza szkoła od września 2016r. współtworzy projekt MŁODZEŻOWE WIRTUALNE ZESZYTY HISTORYCZNE w ramach obchodów 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920r.

Każda ze szkół ząbkowskich zaplanowała realizację zadań w inny sposób. W naszej szkole realizujemy projekt „Śladami ks. Ignacego Skorupki, miejska legenda, mit czy prawda”, w ramach, którego uczniowie przygotowali cztery wirtualne zeszyty historyczne. Ponadto poznają zagadnienia dotyczące Bitwy Warszawskiej 1920 r. biorąc udział w różnych przedsięwzięciach np.: międzyszkolnej debacie historycznej, konkursach, rajdach, tworząc filmy, przeprowadzając wywiady.

Dopełnieniem podjętych działań było spotkanie z panami: Jarosławem Stryjkiem, regionalistą, miłośnikiem historii, autorem wielu publikacji; Jackiem Gradusem rekonstruktorem ze Stowarzyszenia Historyczno-Edukacyjnego im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich oraz Piotrem Karsznią artystą z Wyszkowa, który za pomocą piórka i węgla kreślił historię naszego kraju.

Zaproszeni goście przybliżyli uczniom wydarzenia roku 1920 i samej Bitwy Warszawskiej, każdy z nich na swój sposób. Pan Jarosław Stryjek przedstawił kontekst historyczny, pan Jacek Gradus przybliżył umundurowanie i uzbrojenie obu armii: polskiej i bolszewickiej, natomiast pan Piotr Karsznia poprowadził „rysunkowe gawędy” przy muzyce.

To była wyjątkowa lekcja historii, która na długo pozostanie w pamięci uczniów. Mamy nadzieję, że jest to początek cyklu spotkań, dzięki którym w niezwykły sposób poznamy historię swojego kraju.

Uczniowie klasy 6b
Renata Boryka Kwapisz