Wycieczka do Płocka klas 8a i 8g

27 maja uczniowie VIII g i VIIIA udali wraz z wychowawcami się na całodniową wycieczkę do Płocka, uroczego średniowiecznego  miasta o bogatej historii, lecz rzadziej odwiedzanego przez turystów. Wcześnie rano o godzinie 6:45  zebraliśmy się przed szkołą, aby o 7:00 ruszyć w podróż. Podróż była spokojna, uczniowie mimo tego, że musieli wcześnie wstać to byli bardzo pozytywni i radośni. Śpiewali, rozmawiali i śmiali się.

Na początku przywitał nas przewodnik, który z pasją opowiadał początkach miasta. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto zbudowane na wysokiej, nadwiślańskiej skarpie. Przypomnieliśmy sobie, że Płock w XII w. był siedzibą niekoronowanych władców Polski z dynastii Piastów, Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Podziwialiśmy piękne, odlane z brązu i ozdobione scenami biblijnymi drzwi wejściowe do katedry, wspaniałe freski, malowidła  i witraże oraz sarkofag Władysława Hermana. Po wyjściu z katedry, w drodze do Muzeum Secesji, podziwialiśmy widok ze wzgórza Tumskiego na panoramę Wisły. Muzeum Secesji znajdowało się w zamożnej, czteropiętrowej kamienicy secesyjnej. Przewodnicy opowiedzieli nam o życiu ludzi w XIX w.  Mogliśmy poczuć klimat tamtych czasów zwiedzając mieszkania na wszystkich piętrach kamienicy.  Podziwialiśmy ich bogaty wystrój i wraz z przewodnikiem zastanawialiśmy się nad przeznaczeniem przedmiotów, których dziś nie spotykamy w gospodarstwach domowych.
      Po zwiedzaniu Muzeum Secesyjnego udaliśmy się do portu rzecznego, aby popłynąć statkiem po Wiśle i jeszcze raz podziwiać panoramę Wzgórza Tumskiego w Płocku. Wycieczkę zakończyliśmy na Starym Mieście, gdzie można było posilić się w pizzerii, zjeść lody lub wykonać pamiątkowe zdjęcia.
    Wycieczka do Płocka była ciekawa i dostarczyła nam mnóstwa pozytywnych wrażeń. Powtórzyliśmy sobie wiadomości z historii Piastów Polskich oraz życiu ludzi w XIX w. Mogliśmy jeszcze raz zacieśnić koleżeńskie więzi przed opuszczeniem murów nasze szkoły. Wróciliśmy do Ząbek o godzinie 18.00 zmęczeni, ale w radosnym nastroju.

Uczniowie klasy VIII a i VIII g