Rok 2023 pod patronatem Mikołaja Kopernika

Polska może pochwalić się wieloma wybitnymi osobami – niewątpliwie do tego grona należy Mikołaj Kopernik, który za sprawą swojej teorii heliocentrycznej zmienił świat. To jednak nie wszystkie ciekawostki o Mikołaju Koperniku, jakie poznać powinny także dzieci. Mikołaj Kopernik, zwany człowiekiem renesansu był osobą wszechstronnie wykształconą Urodził się w 1473 roku w Toruniu.    Niektóre źródła podają że zmarł  24 maja, inne jednak twierdzą, że Kopernik zmarł przed 21 maja. we Fromborku. Pojawiła się również legenda, że w przeddzień swojej śmierci otrzymał wydane po raz pierwszy swoje dzieło De Revolutionibus. Zasłużył się nie tylko dla astronomii, ale także medycyny, ekonomii, matematyki.

Udowodnił ruch Ziemi wokół swej osi, wokół Słońca i ruch osi Ziemi, wszystkie były znane wcześniej, ale nie uznane za możliwe i prawdziwe. Słynne powiedzenie o nim to: „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię”.
Przyczynił się do zmiany kalendarza na gregoriański w 1582.
Sporządził mapę Warmii oraz  Królestwa Polskiego i Litwy.
Mikołaj Kopernik tworzył również poezję. Był zafascynowany greką i starożytną Grecją. Jego poetyckim debiutem był epigramat, który napisał w Krakowie do pieśni weselnej (epitalamium) dla biskupa warmińskiego Jana Dantyszka na ślub Barbary Zápolyi i Zygmunta I Starego.

W swoich obserwacjach nie używał teleskopu, gdyż ten został po raz pierwszy skonstruowany w 1608 roku w Holandii. Przyrządy, które były dostępne w jego czasach to kwadrant do mierzenia wysokości kątowej Słońca i Księżyca, triquetrum, którego używał do pomiarów odległości Księżyca od Ziemi oraz astrolabium służącym do wyznaczania położenia na niebie planet i Księżyca.

W Naszej  "Jedyneczce" tez uczciliśmy Rok Kopernikański rozmaitymi akcjami.  Było portretowanie, tworzenie planet z recyklingu,  modele układów słonecznych , życzenia dla Kopernika . Kopernik pojawił się w naszej szkole :) na koniec  planety zaszalały i się nam wszystkim ukazały.