Szermierka w klasie 3a

Czym jest szermierka? Odpowiedzi na to pytanie udzielił nam nasz kolega z klasy - Oliwier, który przyniósł do szkoły nie tylko strój, ale także prawdziwą szablę i opowiedział nam o swojej pasji.

Sport, który uprawiam to szermierka.

Szermierka to nauka władania bronią białą. Sport ten występuje jako dyscyplina olimpijska i jako jedna z pięciu dyscyplin rozgrywana była na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Szermierka uprawiana jest w trzech konkurencjach: szabla, szpada i floret. Zasady tej dyscypliny poza rodzajem broni różnią się m. in. rodzajem trafień, polem trafienia i zasadami walki. Ja na treningach walczę szablą. Jest ona bronią sieczno-kolną. Walka trwa bardzo krótko, ale wymaga ogromnej koncentracji i zwinności. Oficjalnym językiem na zawodach szermierczych przy podawaniu komend jest język francuski. W tej dyscyplinie obowiązują restrykcyjne zasady grzecznościowe, na powitanie obowiązuje przywitanie szermiercze, a na pożegnanie uścisk nieuzbrojonej dłoni. Nieprzestrzeganie tych zasad uznawane jest jako niesportowe. Historia tej dyscypliny narodziła się u zarania dziejów, gdy człowiek do rozstrzygania konfliktów wziął broń białą do ręki. Pojedynki odbywały się wcześnie rano lub wieczorem. Walczono do pojawienia się pierwszej krwi, dlatego też na pamiątkę tych wydarzeń w szermierce obowiązuje biały strój.

Ciekawostką o której warto wspomnieć jest to, iż Bruce Lee tworząc swoją sztukę walki Jeet Kune Do zapożyczył do niej technikę niesygnalizowanego pchnięcia wziętą z szermierki.

Oliwier Urbaszek