KONKURS dla klas I-III „HERB NASZEGO MIASTA”

Ogłaszamy konkurs plastyczny na wykonanie herbu Ząbek.Herb miasta - Ząbki - Moje Miasto, Moja Historia

Technika pracy dowolna.
Wymagany format pracy A1/A2
Do pomocy w wykonaniu herbu zachęcamy rodziców.

Prace składamy do 28 października 2020 roku w sali 124  i 206.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 2 listopada.

Szczegóły w artykule

Elementy herbu:

Orzeł Biały jest kopią orła z nagrobka króla Kazimierza Jagiellończyka (ur. 30 listopada 1427 w Krakowie, zm. 7 czerwca 1492 w Grodnie) z Kaplicy Świętokrzyskiej w Katedrze na Wawelu.
Król Kazimierz Jagiellończyk, panujący w latach 1447 - 1492, zakończył definitywnie wieloletnie konflikty z Zakonem Krzyżackim.  Przyłączył do Korony ziemię oświęcimską, oraz część północnego Mazowsza.
Złota korona symbolizuje władzę królewską, oraz własność królewską, którą była m.in. ówczesna wieś - Wola Zambkowa (obecnie Ząbki).
(autorem nagrobka i orła króla Kazimierza Jagiellończyka był Wit Stwosz)

Listek topoli odnosi się do licznego drzewostanu topoli na terenie Ząbek. Symbolizuje także życie, oraz zagadnienie ochrony środowiska w mieście.
Dodatkowo upamiętnia Michała Szuberta- urodzonego w Ząbkach biologa i botanika, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, oraz założyciela Ogrodu Botanicznego w warszawskich Łazienkach.

Murek z czerwonej cegły symbolizuje wielki przemysł cegielniany w Ząbkach, zapoczątkowany przez hr. Platera pod koniec XIX wieku, który przetrwał do drugiej połowy wieku XX (ostatnią cegielnię w Ząbkach otwarto w 1968 roku).

Celem konkursu jest:
- kształtowanie szacunku do własnego państwa, w szczególności „małej ojczyzny”,
- przybliżanie historii naszego miasta,
- budzenie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem.