KARTA ROWEROWA

RGULAMIN EGZAMINU NA KARTĘ ROWEROWĄ

1.Kartę rowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat.

2.Każdy uczeń chcący zdawać egzamin zobowiązany jest do odbycia szkolenia teoretycznego ze znajomości przepisów ruchu drogowego w ramach przedmiotu zajęcia techniczne.

3. Do egzaminu mogą przystąpić uczniowie klas IV – VIII naszej szkoły.

4.Uczniowie składają egzamin w formie testowej (część teoretyczna) oraz praktycznej.

5.Test (część teoretyczna) zawiera pytania o następującej tematyce:

• znaki i sygnały drogowe,
  • manewry na drodze,
  • czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo
  • typowe sytuacje drogowe (skrzyżowania)
  • wyposażenie roweru i obsługa
  • pierwsza pomoc ofiarom wypadków

6. Egzamin praktyczny polega na ocenie kierującego rowerem pod względem:

• pozycji kierującego na pojeździe
  • upewnienia się o możliwości jazdy
  • upewnienia się o możliwości skrętów i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy
  • przejazdu slalomem
  • ominięcie przeszkody
  • hamowania i zatrzymania pojazdu w określonym miejscu

7.Test sprawdzający wiadomości teoretyczne składa się z 25 pytań, aby go zdać należy udzielić 20 poprawnych odpowiedzi. Egzamin teoretyczny odbywa się podczas jednej godziny zajęć technicznych.

8.Uczeń, który nie zdał egzaminu teoretycznego może przystąpić do egzaminu poprawkowego.( w terminie do 7 dni)

9. Do egzaminu praktycznego uczeń przystępuje po pomyślnym zdaniu testu sprawdzającego wiadomości teoretyczne.

10.Uczniowi, który nie zdał egzaminu praktycznego podczas 2 próbnych jazd, nauczyciel może udzielić trzeciej szansy.

11. Jeżeli wynik egzaminu poprawkowego jest negatywny uczeń może przystąpić do egzaminu w następnym roku szkolnym.

12.W celu uzyskania karty rowerowej uczeń składa wypełniony arkusz zaliczeń wraz ze zdjęciem u nauczyciela zajęć technicznych.

13. Karta rowerowa wydawana jest w szkole bezpłatnie.

14. Egzamin na kartę rowerową przeprowadzany jest w maju lub czerwcu.