Dzień Praw Dziecka

„Każdy jest inny, każdy jest wspaniały”

20 listopada br. po raz drugi w Polsce obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.

Polska na arenie międzynarodowej uznawana jest za ojczyznę praw dziecka, Janusz Korczak jest doskonale rozpoznawany w krajach, które ratyfikowały Konwencję o prawach dziecka, mamy więc społeczne zobowiązanie, aby te wypracowane przez lata standardy dotyczące praw dziecka upowszechniać również w Polsce (Rzecznik Praw Dziecka- Marek Michalak).

W naszej szkole, aby upamiętnić ten dzień uczniowie klas IV-VI przez tydzień byli zaangażowani w  przygotowanie prac plastycznych i prezentacji multimedialnej na temat praw dziecka. Przy wykonywaniu prac, na zajęciach plastycznych odbyła się dyskusja i pogadanka na temat praw i obowiązków ucznia/dziecka. Uczennice klasy VI b przeprowadziły także zajęcia  warsztatowe w świetlicy szkolnej dla najmłodszych dzieci.

Bardzo cieszy fakt, że uczniowie znają swoje prawa, ale wiedzą również, że należy szanować  prawa innych. Oby wszyscy pamiętali o tym nie tylko 20 listopada, ale przez cały rok.