DEBATA Z OKAZJI 450 – LECIA ISTNIENIA ZĄBEK

29 stycznia w naszej szkole miała miejsce ważna uroczystość. Jak już, drodzy odwiedzający naszą stronę, mogliście przeczytać, rok 2015 był szczególnym rokiem dla Ząbek – obchodziły 450 lat swego istnienia. Z tej okazji postanowiliśmy ogłosić konkursy, zaprosić do udziału inne podstawówki, poprosić Burmistrza o wsparcie i zaprosić znakomitych gości na finał, czyli debatę o historii Ząbek.

Publiczność stanowili uczniowie klas szóstych oraz klasa 3a (jako że najliczniej wzięła udział w konkursach). Reprezentowali swoje szkoły uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2, z dyrektor p. Ireną Małyszczuk; ze Szkoły Podstawowej nr 3 z wicedyrektor p. Ewą Kacprzak; z Prywatnej Szkoły Podstawowej z wicedyrektor
p. Agnieszką Strzembosz. Nasze zaproszenie przyjął jako gospodarz miasta burmistrz p. Robert Perkowski. Gośćmi honorowymi byli: p. Andrzej Charkiewicz (autor książki o historii klubu sportowego Ząbkovia), wnuk p. Marii Bytnar – sprawiedliwej wśród narodów świata- p. Adam Guzowski, szczególnie miło gościć było dzieci państwa Tulińskich
p. Elżbieta Duczmal i p. Andrzej Tuliński. Wiele o historii miasta i ludzi dowiedzieliśmy się od p. Mirosława Sobieckiego – lokalnego tropiciela śladów historii i dziejów Ząbek. Obecni byli także dawny uczeń, mieszkaniec
p. Edward Piórkowski, radny miasta i nasz absolwent p. Paweł Uściński, przewodnicząca Rady Rodziców
p. Ewa Uścińska.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy emisją krótkiego fragmentu filmu, który został nagrany przez TVP Historia. Nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z nim już na lekcjach wychowawczych lub historii. Następnie swoją prezentację o historii Ząbek przedstawiły uczennice klasy 5b Magda i Ola Borzęckie. Potem rozpoczęła się debata. Przy stolikach zasiadły drużyny : 5-osobowe zespoły, których zadaniem było zapoznać się z wcześniej przygotowanymi zagadnieniami, z dostępnych źródeł przygotować odpowiedzi. Drużyna każdej ze szkół odpowiadała na trzy wylosowane pytania, a jeśli ktoś z zaproszonych gości chciał informacje uściślić bądź zweryfikować, bo i tak się zdarzało, zabierał głos. I tak dowiedzieliśmy się, że o działalności swoich rodziców dzieci państwa Tulińskich dowiedziały się będąc nastolatkami, a z czasów wojennych rodziców swoich prawie nie pamiętają.
Natomiast p. Charkiewicz zapewniał, że dawniej Ząbki miały bogatą sportową tradycję i z ząbkowskiego klubu piłkarskiego wywiodło się kilku wspaniałych sportowców.

Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród laureatom konkursów. Uczniowie przyjęli upominki i gratulacje od Pana Burmistrza (który przypomnijmy objął całe to przedsięwzięcie swoim patronatem i ufundował nagrody) i naszej Pani Dyrektor. Wszyscy zaproszeni goście, a także obecni na sali nauczyciele i rodzice, otrzymali pamiątkowe tarcze (ufundowane przez Radę Rodziców i Dyrektor p. Agnieszką Piskorek).

A na koniec wielka, słodka niespodzianka. Na salę wjechał wspaniały tort z dekoracyjnym herbem Miasta. I chciałoby się powtórzyć za Wieszczem Adamem: „i ja tam byłem…”, i każdy kto był pysznego tortu skosztował.

Myślimy, że impreza się udała, takich urodzin Ząbki do tej pory nie miały!