UWAGA! KONKURS!

REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
POEZJA PATRIOTYCZNA - Wierszem dla Niepodległej

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Gen. F. Kleeberga w Ząbkach. Temat przewodni konkursu brzmi Poezja patriotyczna - Wierszem dla Niepodległej

1. Cele konkursu:

• przybliżenie dorobku poezji patriotycznej;

• uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę;

• rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa;

• kształtowanie języka, wyobraźni i wrażliwości;

• odkrywanie i rozwijanie uzdolnień polonistycznych;

• promowanie talentów recytatorskich.

1. Warunki uczestnictwa

Szkolny konkurs recytatorski adresowany jest do uczniów klas IV-VII Szkoły Podstawowej nr 1 im. Gen. F. Kleeberga w Ząbkach.

1. Zasady i przebieg konkursu

Konkurs składa się z dwóch etapów:

etap klasowy – uczniowie przygotowują wybrany przez siebie lub przez nauczyciela tekst poetycki, który deklamują na forum klasy. Nauczyciel wybiera trzy najlepsze prezentacje utworu i kwalifikuje je do etapu szkolnego.

etap szkolny – reprezentanci klas przedstawiają przygotowane przez siebie teksty. Czas występu nie może przekroczyć trzech minut.

Kryteria oceny recytacji:

wybór utworu zgodnego z tematu konkursu,

opanowanie pamięciowe utworu,

trafność interpretacji głosowej (logiczne akcentowanie, intonacja, modulacja głosu, tempo, pauza), • kultura słowa (artykulacja, akcent, przestankowanie),

ogólny wyraz artystyczny (postawa recytatora, uzasadniony: gest sceniczny, element ruchu, strój, rekwizyt).

Etap szkolny wyłania trzech laureatów. Przewidywane są również wyróżnienia.

1. Terminy:

• do 26.10.2018r. – wyłonienie laureatów etapu klasowego

• 05.11.2018 r. – rozstrzygnięcie szkolnego etapu konkursu; ogłoszenie wyników; (do 9.11.2018r. -wręczenie nagród i wyróżnień).

5. Ocena i nagrody

W składzie jury zasiądą: nauczyciele języka polskiego i/lub Dyrekcja i/lub bibliotekarze, nauczyciele historii.

Nagrodami w konkursie za I, II oraz III miejsce będą książki i dyplomy. Wyróżnieni uczniowie również otrzymają pamiątkowe dyplomy.

1. Organizacja i przebieg konkursu

Za organizację i przebieg konkursu odpowiedzialni są wszyscy nauczyciele języka polskiego Szkoły Podstawowej nr 1 im. Gen. F. Kleeberga w Ząbkach.

1. Postanowienia końcowe

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikacji zdjęć i materiałów zarejestrowanych podczas przebiegu konkursu oraz do zmian w terminach podanych w regulaminie.

Regulamin opracowali: M. Strycharczuk i K. Pasierb