"Tydzień ekologiczny z malarstwem w tle w świetlicy modułowej Szkoły Podstawowej nr 1"

Tydzień od 18 do 22 kwietnia w świetlicy modułowej Szkoły Podstawowej nr 1 był tygodniem bardzo ciekawym pod kątem zajęć prowadzonych przez wychowawców, oraz organizowanych przez nich akcji. Codziennie prowadzone były zajęcia programowe dotyczące Ziemi i jej ochrony. Ponadto każdy dzień miał przypisany kolor, a zadaniem uczniów było ubrać się w kolor przyporządkowany każdemu z dni tygodnia.

I tak poniedziałek był dniem Słońca, w świetlicy królował kolor żółty. Tego dnia dzieci dowiedziały się jak zanieczyszczone jest powietrze, jakie są źródła zanieczyszczeń i co zrobić aby je wyeliminować. Wybraliśmy także najbardziej kolorowe osoby w świetlicy.Działaliśmy również plastycznie, gdyż z uzbieranych przez dzieci rolek po papierze toaletowym tworzyliśmy cudne zwierzątka recyklingowe. Wtorek był dniem natury, w świetlicy dominowały stroje zielone. Zajęcia programowe dotyczyły przyrody, sposobów na dbania o nią. Dzieci rozmawiały o zagrożonych gatunkach zwierząt, roślin i ptaków. Bawiły się w rozpoznawanie nazw zwierząt za pomocą słownego opisu. Pracując w grupach podawały sposoby dotyczące ochrony roślin, zwierząt i ptaków. Po południu wszystkie świetliczaki porządkowały wspólnie teren wokół szkoły, a chwilę potem wspólnie z wychowawcami świetlicy siały warzywa i zioła w celu założenia kącika przyrodniczego w sali. W środę rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu. Dzieci dowiedziały się jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw, oraz co należy jeść, aby mieć siłę i być zdrowym. Tego dnia dominował kolor pomarańczowy. Po zajeciach programowych dzieci wraz z wychowawcami przygotowywały zdrowe kanapki. Część dnia spędziły na grach i zabawach sportowych na dworze. Po południu świetlicę odwiedził miły gość. Był nim Pan Rafał Taras, który zajmuje się malarstwem codziennym. Pan Rafał opowiedział wszystkim o swojej pasji. Przyniósł ze sobą niezbędne w pracy malarza narzędzia. Dzieci mogły na własne oczy zobaczyć jak miesza się kolory, jak wyglądają profesjonalne farby, a co najważniejsze nasz gość stworzył na oczach dzieci piękny obrazek. Środa zakończyła się wspólnym podwieczorkiem, podczas którego dzieci z chęcią chrupały pyszne owoce i warzywa. Czwartek był dniem Ekologii tego dnia królował kolor niebieski. Wybraliśmy najbardziej kolorowe osoby w świetlicy. Dzieci dowiedziały się co to jest ekologia, kim są ekolodzy i jakie akcje organizują. Po południu dzieci bawiły się na podwórku szkolnym przy użyciu sprzętu sportowego.

W piątek 22 kwietnia obchodzilismy Dzień Ziemi. W świetlicy dominował kolor brązowy. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się po co obchodzimy Dzień Ziemi. Tego dnia podsumowaliśmy wszystkie zdobyte podczas całego tygodnia informacje. Dodatkowo tego dnia ponownie mieliśmy gościa. Była nim Pani Marta Onyśk pracownik Miejskiego Zarządu Oczyszczania w Wołominie. Pani Marta była naszym gościem także w ubiegłym roku. Tym razem przybyła żeby pokazać dzieciom jak należy prawidłowo segregować odpady. Była teoria i praktyka. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą na temat segregacji i recyklingu i było to dla nich miłe utrwalenie wiadomości. Najbardziej jednak cieszyły naszych wychowanków ćwiczenia praktyczne podczas, których drużyny segregowały odpady do poszczególnych worków, a w ramach testu ekologicznego prawidłowo odpowiadały na wszystkie pytania. Nasz gość był mile zaskoczony poziomem wiedzy naszych uczniów. W nagrodę wszystkie dzieci dostały pamiątkowe długopisy, a dzieci uczestniczące w konkurencjach inne pamiątkowe upominki. Także w piątek rozwiązaliśmy konkurs na " Wiosenny bukiet z recyklingu". Wszystkie prace były piękne i wszyscy autorzy prac zostali nagrodzeni. Wszystkie organizowane podczas tygodnia ekologicznego zajęcia i akcje cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci.

Mamy nadzieję, że nasze starania przyniosą wiele korzyści i nasze świetliczaki będą zachęcały innych do dbałości o naszą Planetę, w końcu to od nas zależy jej dobro.

Pamiętajmy! Ziemia w naszych rękach!

Monika Klinicka

Wychowawca świetlicy modułowej Szkoły Podstawowej nr 1