APEL DZIECI W SPRAWIE ZWIERZĄT

24 listopada 2015 moja klasa IIF i klasa IIB odwiedziły  warszawskie schronisko „Na Paluchu”. Wycieczka była dla mnie wielkim przeżyciem a widok psów za kratami zostanie w moim sercu na zawsze.  Towarzyszyła nam Pani Joanna Zaniewska-Janusz Prezes Fundacji w Obronie Zwierząt  „MAJA”.  Oprowadziła nas po schronisku i bardzo ciekawie opowiadała o losie bezdomnych zwierząt.

Zobaczyłam dużo psów, małych i dużych, chorych i zdrowych, które przebywają w niewielkich okratowanych boksach o wybetonowanych podłogach.  Widziałam  psy niewidome, psy trzęsące się z zimna…  Patrzyły  na nas smutnym wzrokiem …   W powietrzu unosił się odór moczu pomieszany z zapachem sierści.  Psy szczekały. Mogliśmy tylko w ciszy i spokoju przejść, nie mogliśmy pogłaskać piesków,  zatrzymywać się, żeby nie robić im nadziei  na nowy dom…

Zwierzęta  czują,  przywiązują się i tęsknią.  Bądźcie odpowiedzialni za swoich „pupilów”. Nie można traktować zwierzątka jak rzecz , która jest fajna przez kilka dni. A później, jak się znudzi – po prostu wyrzucić. Pamiętajcie zwierzęta pozbawione opieki człowieka nie poradzą sobie. Cierpią z głodu, zimna, chorób, są przeganiane. W najlepszym przypadku trafią do schroniska.  Nie bijcie zwierząt – one też czują ból.  Nie bądźcie bierni wobec bezdomnych zwierząt. Idzie zima – zwierzęta pozbawione domu podczas  chłodów nie mają gdzie się schować by się ogrzać.  Wiele z nich zamarza. Trudniej tez jest o pokarm.

Maja Żochowska  IIF