Wizyta uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w polskich szkołach w Hiszpanii

W dniach 23 – 26 listopada 2018r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Hiszpanii, gdzie odwiedzili dwie polskie szkoły: Polską Szkołę FORUM im. M. Skłodowskiej-Curie w Madrycie oraz Polska Szkołę FORUM im. M. Konopnickiej w Mostolesie.

Podczas pobytu w Hiszpanii uczniowie spotkali się z kolegami i koleżankami, którzy gościli w Ząbkach w październiku. Wizyty uczniów odbyły się w ramach wymiany partnerskiej między szkołami.

23 listopada uczniowie naszej szkoły wraz z licealistami z Suwałk, wylecieli z lotniska w Modlinie i około północy dotarli do Madrytu, gdzie na lotnisku zostali powitani przez przedstawicieli polskich szkół.

Następnego dnia uczniowie uczestniczyli w zajęciach w szkole im. M. Skłodowskiej – Curie oraz w „Teatraliach” - corocznym przeglądzie teatralnym w szkole im. M. Konopnickiej. Podczas przeglądu teatralnego nasza szkoła zaprezentowała na scenie krótkie przedstawienie pt.: „Przesłanie”. Cały przegląd odbył się pod hasłem „O wolności słowo” i nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Całą niedzielę nasi uczniowie wraz z hiszpańskimi kolegami i koleżankami spędzili na zwiedzaniu Madrytu. Poruszali się komunikacja miejską – koleją i metrem. Mieli okazje zobaczyć m.in.: Muzeum Historii Madrytu, Katedrę św. Izydora, katedrę Santa María la Real de la Almudena, główny plac Madrytu – Plaza Mayor, Pałac Królewski, pomnik Niedźwiedzia, stadion Santiago Bernabéu (czyli „dom” Realu Madryt), jak również mogli zjeść obiad i kolację z tradycyjnymi daniami w hiszpańskich restauracjach.

26 listopada - w ostatni dzień przed wylotem do Warszawy, zobaczyli jeszcze dworzec kolejowy Atocha (Estacion de Atocha) oraz słynne Muzeum Narodowe Prado, którego zbiory obejmują dzieła z kolekcji królewskiej m.in. twórców: hiszpańskich, flamandzkich, niemieckich, angielskich - zbierane od XVI do XX wieku.

Była to niezapomniana wizyta, obfitująca w różne pouczające i rozwijające dla uczniów doświadczenia.

KP, RB