POZNAJEMY ZASADY GRY W SZACHY

„Nauczcie dzieci grać w szachy,
a o ich przyszłość możecie być spokojni.”

Paul Morphy

W tym roku szkolnym klasa II d poznaje zasady gry w szachy na zajęciach kreatywnych. Szachy to najbardziej popularna gra planszowa na świecie.
W szachy grają kilkuletnie dzieci, dorośli, całe rodziny. Królewska gra w sposób niesamowity rozwija umysł dziecka.

Zaczynamy od zabawy, „szachowe wojska” stoją na przeciwko siebie. Dzieci zbijają kolejne figurki, „szachowych rycerzy”, co sprawia im niesamowitą frajdę. Każda kolejna gra jest coraz bardziej logiczna, dzieci zaczynają lepiej planować, coraz skuteczniej osiągają cel, jakim jest złapanie króla przeciwnika.

W wydanym 15.03.2012 Oświadczeniu Pisemnym Parlamentu Europejskiego w sprawie wprowadzenia do systemów oświaty w Unii Europejskiej programu „Szachy w szkole”czytamy między innymi „…bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji…”

Grajmy więc z dziećmi w szachy!

Róża Wiktorowska-Miezianko