Niezwykła lekcja patriotyzmu w klasach 3f i 3c

„Kto Ty jesteś? Polak mały!" – Mały, bo mniejszy od dorosłego, ale równie ważny i wartościowy dla naszego narodu. O tym,  że masz piękną ojczyznę o burzliwej historii i bogatych tradycjach oraz o naszych  bohaterach narodowych i ich wyczynach, do których nie można przyrównać nawet Agenta007 dowiesz się właśnie od nas.

Wiwat maj, 3 maj! Pod takim hasłem przebiegał ostatni kwietniowy tydzień nauki w klasach 3f i 3c.

2-go maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 3-go maja – Święto Konstytucji 3 maja. Była to znakomita okazja, by podjąć z uczniami patriotyczną refleksję oraz doskonalić umiejętność współpracy, poszerzając przy tym dotychczasową wiedzę.

W ramach zajęć edukacyjnych uczniowie klas 3c i 3f współdziałali w zespołach, rozwiązywali zadania wymagające umiejętności kodowania i logicznego myślenia, wykazywali się w konkurencjach bazujących na wiedzy społecznej oraz przyrodniczej i geograficznej. Rozmawialiśmy o naszych symbolach narodowych i o tym, dlaczego powinniśmy być z nich dumni. Dzieci dowiedziały się również czym jest konstytucja, dlaczego jest dla nas ważna i jakie prawa gwarantowała ona Polakom.

Wśród ćwiczeń warsztatowych, które dzieci z uśmiechem i entuzjazmem wykonywały znalazły się: kodowanie ze wzorem białego orła, praca z mapą Polski – przyklejanie herbu miasta w odpowiednim miejscu na mapie, wykonanie kotylionów w barwach narodowych, quiz wiedzy, krzyżówki i rebusy. Zwieńczeniem pracy było sformułowanie odpowiedzi na pytanie jak możemy pokazać, że jesteśmy patriotami.

Ogrom serca, zapału i chęci do pracy zaowocował oryginalnymi, ciekawymi i nieszablonowymi zajęciami, które były rozwijane w kolejnych dniach i przełożyły się na wzbogacenie wiedzy o naszym kraju i jego historii.

Katarzyna Maranowska
Katarzyna Pilichowska